Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

March 29, 2017

Odliczenie przez Komendę Policji podatku VAT z tytułu WNT służącego jej działalności ustawowej

0 1061

Komenda Miejska Policji dokonująca WNT komponentów do wykonywania badań DNA, które służą jej działalności ustawowej nie ma prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego w związku z tym nabyciem.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lutego 2017 roku nr 0461-ITPP3.4512.16.2017.1.JC

Sytuacja Podatnika

Komenda Wojewódzka Policji jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT co wynika z czynności, które wykonywane są na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT).

W związku z wykonywaną działalnością statutową KWP dokonuje zakupu od kontrahentów zagranicznych różnego rodzaju komponentów niezbędnych do wykonywania badań DNA w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych. Nadmienić należy, że unijni kontrahenci KWP są czynnymi podatnikami podatku VAT. Nabywane towary służą wyłącznie wykonywaniu czynności ustawowych związanych z podstawową działalnością jednostki do jakiej została powołana. KWP ponieważ jest czynnym podatnikiem podatku VAT, ma obowiązek opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatkiem VAT i wykazana go w deklaracji podatkowej. Jednostka wykazuje podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w pozycji 23 deklaracji VAT-7 (17). Na wyraźne polecenie Urzędu Skarbowego kwota netto zakupu od transakcji WNT (wartość faktury źródłowej) jest wykazywana również w pozycji 45 deklaracji VAT-7 (17), pomimo, iż jednostka nie może dokonywać odliczenia z w/w zakupu.

Czy Komenda Wojewódzka Policji jako podatnik wykonujący czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług w zakresie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, dokonująca wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów bez możliwości odliczenia podatku należnego od transakcji WNT zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT jest zobowiązana do wykazywania kwoty netto transakcji (wartość faktury źródłowej) WNT w poz. 45 deklaracji VAT-7 (17)?

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do treści „Objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D)” w obowiązującym wzorze deklaracji VAT-7 (17) w części D dotyczącej rozliczenia podatku naliczonego, „wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.”

Z powyższego wynika zatem, że w części D deklaracji wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Termin „wyłącznie” został użyty na samym początku wyliczenia (wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego), należy więc przyjąć, że dotyczy on zarówno wartości netto towarów i usług jak i kwoty podatku naliczonego do odliczenia, a w deklaracji nie należy ujmować całej wartości netto oraz całej kwoty podatku, lecz jak wskazuje rozporządzenie - jedynie „w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego”.

Podsumowując, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów od kontrahenta wykazuje się w deklaracji VAT-7(17) odpowiednio w poz. 23 i 24 (jako rozliczenie podatku należnego) oraz 45 i 46 (w przypadku istnienia prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu).

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa prowadzi do wniosku, że Wnioskodawca nie powinien wykazywać przedmiotowej transakcji w pozycji 45 deklaracji VAT-7 (17). Należy bowiem zauważyć, że z „Objaśnień do deklaracji od towarów i usług” że w części D.2. deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, w pozycjach dotyczących wartości netto nabytych towarów i usług należy wykazywać wartość netto nabytych towarów i usług, odpowiadającą podatkowi naliczonemu przysługującemu do odliczenia. Tym samym w przypadku zakupów które służą wyłącznie czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu, od których Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia nie należy wykazywać przedmiotowej transakcji w części D deklaracji. Z treści wniosku wynika, że nabywane towary służą wyłącznie wykonywaniu czynności ustawowych związanych z podstawową działalnością jednostki do jakiej została powołana.

Podstawa prawna: art. 5 oraz art. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.