Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , KASY REJESTRUJĄCE

February 1, 2017

Odliczenie ulgi przez jednostkę samorządu terytorialnego po centralizacji

0 890

ZGKiM w grudniu 2016 roku (wówczas odrębny podatnik VAT) kupił kasę fiskalną. Od stycznia po centralizacji nie jest już podatnikiem VAT, wiemy, że kasę możemy nadal jednak używać. Pytanie dotyczy ulgi na kasę - kupił ZGKiM, powinien 3 lata działać. Czy scentralizowanie pozbawia nas ulgi i kto powinien złożyć teraz wniosek o ulgę?

ODPOWIEDŹ

Po centralizacji odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy dokonanej przez ZGKiM przed centralizacją winna dokonać jednostka samorządu terytorialnego pod warunkiem oczywiście, że zostały spełnione wymienione w rozporządzeniu w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących wymagania uprawniające do odliczenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 3a pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani  stosować kasy rejestrujące wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 3b.

Ustęp 4 tego artykułu określa, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700,00zł. Biorąc pod uwagę ten przepis odliczenie przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy obowiązku ewidencjonowania u danego podatnika, ponieważ stanowi o ulgach przysługujących przy zakupie kas rejestrujących zgłoszonych na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania.

W przypadku, gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem, u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie   art.  113  ust. 1 i 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust. 4 na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika (art. 111 ust. 5 ustawy o VAT).

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2010r., w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem:

  • złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do tego ewidencjonowania,

  • rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i  kwot podatku należnego nie później niż w  obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w  okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w  art.  111 ust.  6a ustawy oraz kryteria i  warunki techniczne, którym muszą odpowiadać,

  • posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Jednocześnie w myśl zapisu § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku podatników zwolnionych z VAT, zwrot kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, jest dokonywany na wniosek podatnika składany do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana do podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi najpóźniej od dnia 1 stycznia 2017 roku.

Jednostka samorządu terytorialnego, której jednostki organizacyjne rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi we wszystkie przewidziane w przepisach dotyczących podatku prawa i obowiązki jednostek organizacyjnych (art. 4 ww. ustawy).

W myśl zapisu art. 8 ust. 1 jednostki samorządu terytorialnego, których jednostki organizacyjne dokonujące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych były obowiązane do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, mogą nadal wykorzystywać kasy, za pomocą, których jednostki organizacyjne rozpoczęły prowadzenie tej ewidencji i które były przez nie wykorzystywane na dzień poprzedzający dzień podjęcia wspólnego rozliczania z jednostką samorządu terytorialnego, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 roku.

Podsumowując powyższe, na podstawie wyżej cytowanych przepisów jednostka samorządu terytorialnego, której jednostki organizacyjne rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępująca najpóźniej z dniem 1 stycznia 2017r. wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki jednostek organizacyjnych – jeżeli nie jest podatnikiem podatku VAT może złożyć wniosek o zwrot ulgi z tytułu zakupu dokonanego przez jej jednostkę organizacyjną do właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego załączając oryginał faktury i dowodu zapłaty. Jeżeli natomiast jednostka samorządu terytorialnego jest czynnym podatnikiem VAT to odliczenia winna dokonać w deklaracji VAT. Odliczenie przysługuje oczywiście, jeżeli ZGKIM rozpoczynając w 2016 roku ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej spełnił wyżej wymienione warunki określone rozporządzeniem z dnia 27 grudnia 2010 roku, w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) kwotę ulgi należy wpisać w poz. 52 - w przypadku gdy kwota podatku należnego jest wyższa niż podatek naliczony, lub w poz. 55 - w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa niż podatek należny.

Anna Kassian

Podstawa prawna: 111 ust. 3a pkt 7, ust. 4 i 5 ustawy o VAT, §2 ust. 1, §4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku, w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, art. 3, art. 4 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.