Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 1, 2013

Odliczenie VAT naliczonego przy zakupie na raty

0 2123

Rozpoczynamy działalność gospodarczą. Zamierzamy w czerwcu zakupić do naszego biura sprzęt komputerowy na raty. Czy będziemy mogli odliczyć VAT z faktury zakupu sprzętu?

ODPOWIEDŹ

Tak, nabycie przez Państwa sprzętu komputerowego na raty daje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze dokumentującej ten zakup, pod warunkiem, że sprzęt ten będzie służył sprzedaży opodatkowanej VAT.

UZASADNIENIE

W przepisach dotyczących podatku od towarów i usług nie ma szczególnego uregulowania dotyczącego prawa do odliczenia VAT od zakupów dokonanych na raty. Generalną zasadę regulującą prawo do odliczenia podatku zawiera art. 86 ust. 1 i ust.2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124, a kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust.3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przywołane regulacje wskazują, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz

  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a także

  • podatnik otrzymał fakturę, z której wynika kwota naliczonego podatku.

Jeżeli zatem zakupiony na raty sprzęt będzie wykorzystywany w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas przysługuje Państwu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego przy jego nabyciu, pod warunkiem posiadania faktury dokumentującej dokonany zakup.

Z pytania nie wynika, czy są już Państwo zarejestrowanym podatnikiem VAT, a rejestracja taka jest niezbędna do skorzystania przez Państwa z prawa do obniżenia podatku należnego. Realizacja prawa do obniżenia podatku należnego następuje bowiem poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania z prawa do odliczenia. W celu zrealizowania tego prawa koniecznym jest złożenie deklaracji dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym otrzymają Państwo fakturę VAT dokumentującą przedmiotowy zakup, lub odpowiednio za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych - zgodnie z art.86 ust.10 i 11 ustawy o VAT. A zatem jeśli w czerwcu 2013 roku otrzymają Państwo fakturę zakupu, to mogą Państwo rozliczyć ten zakup w deklaracji złożonej za czerwiec lub lipiec lub sierpień 2013 roku, a jeśli wybiorą Państwo kwartalną metodę rozliczania podatku VAT to za II, III lub IV kwartał 2013 roku. Chcielibyśmy zwrócić także Państwa uwagę na zapis art.86 ust.19 oraz art. 87 ust.5a ustawy o VAT. Wynika z nich, że jeśli nie wykonają Państwo w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych mogą Państwo:

  • przenieść kwotę podatku naliczonego do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy, tzn. kwotę podatku mogą Państwo wykazać w pozycji 65 deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, lub w pozycji 71 deklaracji VAT-7D (Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy), lub

  • uzyskać zwrot kwoty podatku naliczonego w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową (lub w terminie 60 dni, jeżeli złożą Państwo w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe).

W omawianym przypadku należy zwrócić uwagę także na art.86 ust.12 ustawy o VAT, z którego wynika, że w przypadku otrzymania faktury zakupu towaru lub usługi przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. A zatem gdyby zakupili Państwo sprzęt komputerowy na raty, ale stali się jego właścicielami dopiero po spłacie wszystkich rat, wówczas dopiero w miesiącu spłaty ostatniej raty powstanie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z reguły jednak sprzedaż ratalna polega na na tym, że w momencie otrzymania towaru w sklepie nabywca staje się jego właścicielem, a na podstawie umów zawartych pomiędzy sprzedawcą i bankiem oraz nabywcą i bankiem sprzedawca otrzymuje ustaloną część należności za towar od banku. Bank udziela nabywcy kredytu, który nabywca spłaca wraz z odsetkami w ratach.

Podsumowując, stwierdzić należy, że jeżeli nabywany przez Państwa sprzęt komputerowy będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych i nie będzie wykorzystywany do czynności zwolnionych od VAT, mają Państwo prawo dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę VAT wynikającą z faktury zakupu. Prosimy pamiętać, że w przypadku, gdyby sprzęt tylko częściowo służył do wykonywania czynności opodatkowanych, prawo do odliczenia przysługuje tylko w tej części.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy