Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY

April 2, 2013

Odliczenie VAT od artykułów spożywczych wykorzystywanych podczas spotkań służbowych

0 909

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Dokonujemy zakupu kawy, herbaty, cukru i ciastek, którymi częstowani są klienci oraz pracownicy Gminy biorący udział w spotkaniach służbowych. Czy od tych zakupów Gmina może odliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

Gmina może odliczyć VAT od wymienionych zakupów w takim zakresie, w jakim prowadzone spotkania służą wykonywaniu przez Gminę czynności opodatkowanych.

UZASADNIENIE

Z treści art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wynika, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art.86 ust.2 pkt 1 lit.a ustawy, stanowi suma kwot podatku wynikająca z faktur dokumentujących dokonanie zakupu, otrzymanych przez podatnika. Z powyższych unormowań wynika, iż prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zależy od spełnienia określonych warunków:

• odliczenie jest dokonywane przez czynnego podatnika VAT; • nabywane towary lub usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych;

• dokonujący zakupu posiada fakturę dokumentującą dokonane zakupy, na której wyszczególniony został VAT.

W opisanej w pytaniu sytuacji pierwszy z tych warunków został spełniony gdyż Gmina posiada status czynnego podatnika VAT. Pozostaje do rozważenia spełnienie przez Gminę drugiego warunku.

Ustawa o VAT nie definiuje wprawdzie jakiego rodzaju związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną ale w wydawanych wyrokach sądowych i interpretacjach podatkowych ugruntowała się zasada, w myśl której związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Ze związkiem bezpośrednim mamy do czynienia wówczas gdy nabywane towary lub usługi zostaną odsprzedane lub bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez podmiot. Natomiast w związku pośrednim przedmiotowe nabycia bezpośrednio nie przyczyniają się do uzyskania przychodu ale łączą się w sposób pośredni z działalnością gospodarczą i osiąganymi przychodami. Można powiedzieć, że dotyczą one funkcjonowania podmiotu gospodarczego w sensie ogólnym.

Z zadanego pytania nie wynika, jaki cel mają spotkania służbowe, podczas których spożywane są wymienione produkty, a w szczególności, czy dotyczą one wykonywania przez Gminę zadań niepodlegających opodatkowaniu, zwolnionych od VAT, czy też opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami, Gminie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego wyłącznie od produktów spożywanych na spotkaniach z klientami, na rzecz których będą (lub mogłyby być) dokonane czynności opodatkowane VAT – pod warunkiem posiadania faktury dokumentującej poniesione wydatki.

Należy również nadmienić, że w opisanym przypadku nie mamy do czynienia ze zużyciem lub przekazaniem zakupionych towarów na cele osobiste pracowników Gminy, co wiązałoby się z opodatkowaniem tych czynności. Uczestnictwo pracowników w spotkaniach służbowych, w ramach których spożywają oni kupowane produkty jest ściśle związane z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych. Spożywane podczas tych spotkań produkty nie dotyczą zaspakajania ich potrzeb osobistych.

W konsekwencji, gdy zakupy artykułów spożywczych dokonywane przez Gminę zostaną zużyte podczas spotkań służbowych prowadzonych w związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, Gminie przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich zakup.

Emilia Wach