Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

June 30, 2017

Odliczenie VAT od budowy oczyszczalni wykorzystywanej do działalności opodatkowanej i nieopodatkowanej VAT

0 893

Gmina będzie budowała oczyszczalnię ścieków, do której będzie podłączona także świetlica wiejska, która jest wynajmowana odpłatnie a także udostępniana nieodpłatnie na zebrania wiejskie, spotkania z mieszkańcami (czynności poza VAT). Czy Gmina będzie miała pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tą budową? Aktualnie mamy fakturę za projekt budowlany tej oczyszczalni.

ODPOWIEDŹ

Gmina nie będzie miała pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową oczyszczalni. Do obliczenia podatku do odliczenia należy zastosować preproporcję.

UZASADNIENIE

Zgodnie generalną zasadą zawartą w art.86 ust.1 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w stosunku do tych nabyć, które są dokonywane przez podatnika VAT i które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednak w sytuacji, gdy podatnik nabywa towary i usługi służące do celów związanych z działalnością, jak i do celów innych niż działalność i nie może przypisać tych zakupów w całości do działalności gospodarczej, wówczas kwotę podatku do odliczenia należy obliczyć stosując preproporcję (zgodnie z zasadami określonymi w art.86 ust. 2a-2h ustawy o VAT).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Zasada ta wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Gmina nie spełnia podstawowego warunku dającego pełne prawo do odliczenia, bowiem budowa oczyszczalni nie służy wyłącznie czynnościom opodatkowanym. Wykonanie oczyszczalni jest związane także z czynnościami nieopodatkowanymi VAT - świetlica wiejska, która jest udostępniana także nieodpłatnie na zebrania wiejskie, spotkania z mieszkańcami tj. służy realizacji zadań własnych Gminy. W tym przypadku należy zastosować przepisy art.86 ust. 2a-2h ustawy o VAT, które mają zastosowanie do sytuacji, w której nabywane towary i usługi wykorzystywane będą zarówno do celów wykonywanej przez Gminę działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (zadania własne).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w pozzcji 43 wartość netto i w pozycji 44 podatek naliczony, natomiast nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.86 ust.1 i ust.2a ustawy o VAT.