Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

November 1, 2013

Odliczenie VAT od budynku udostępnianego zwiedzającym

0 944

Gmina chce wyremontować budynek urzędu posiadający wysoką wieżę, którą gmina zamierza wykorzystać jako atrakcję turystyczną i wprowadzić odpłatne bilety wstępu. Czy wówczas będzie mogła odliczyć VAT od remontu całego budynku czy tylko od wieży i ewentualnie wejścia oraz korytarzy do niej prowadzących?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art.8 ust.1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Wskazać należy, iż na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług czynności, które podlegają opodatkowaniu, tj. dostawa towarów oraz świadczenie usług powinny mieć charakter odpłatny, z tym, że pomiędzy otrzymaną zapłatą a wykonanym świadczeniem powinien istnieć związek o charakterze przyczynowym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonanego świadczenia, a zatem wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Jak wynika z zapytania Gmina ma zamiar wyremontować budynek urzędu posiadający m.in. wysoką wieżę, którą Gmina zamierza wykorzystać jako atrakcję turystyczną i wprowadzić odpłatne bilety wstępu. Świadczona przez Gminę czynność odpłatnego udostępniania wieży zwiedzającym, za którą pobierane będą opłaty za wstęp, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług opodatkowane VAT. Stanowisko to potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/443-37/13-4/AI z 5 kwietnia 2013 roku. Czynność ta co do zasady daje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług z nią związanych.

Zgodnie z art.90 ust.1 ustawy o VAT, w celu realizacji prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z remontem budynku, Gmina powinna wyszczególnić wydatki związane z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu, zwolnionymi od VAT i opodatkowanymi (odpłatne udostępnianie wieży zwiedzającym). Jeżeli nie jest możliwe takie wyodrębnienie, na mocy art.90 ust.2 ustawy Gmina może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 roku o sygn. akt I FPS 9/10, w przypadku podatku naliczonego w związku z wydatkami związanymi z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności) podatnik nie stosuje odliczenia częściowego według proporcji określonej na podstawie art.90 ust.3 ustawy o VAT, lecz odliczenie pełne. Wartość czynności niepodlegających w ogóle opodatkowaniu nie wchodzi bowiem do sumy wartości obrotów ustalanych na potrzeby liczenia proporcji sprzedaży.

Oznacza to, że, w sytuacji gdy Gmina dokonuje wyłącznie czynności niepodlegających opodatkowaniu oraz czynności opodatkowanych VAT i nie jest w stanie jednoznacznie przypisać wydatków poniesionych z dokonanym remontem do którejś z powyższych kategorii czynności, może w całości odliczyć VAT naliczony w związku z remontem budynku (przy założeniu, że nie wykonuje czynności zwolnionych od VAT). Jeżeli Gmina wykonuje także czynności zwolnione od VAT, należy zastosować odliczenie według proporcji określonej w art.90 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli jednak Gmina jest w stanie wyszczególnić wydatki poniesione na remont wieży, wejścia i korytarzy do niej prowadzących, powinna odliczyć podatek tylko od tej części wydatków.

Iwona Porez