Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

September 1, 2014

Odliczenie VAT od czynszu za garaże dla samochodów

0 880

Otrzymałam właśnie fakturę za wynajmowane przez nas garaże dla naszych firmowych samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych (50% odliczeń VAT). Czy w związku z tym, mogę od czynszu za garaż odliczyć 100% VAT czy tylko 50%? Wydaje mi się że 100%, bo to nie są wydatki eksploatacyjne tych samochodów.

ODPOWIEDŹ

Od dnia 01 kwietnia 2014 roku w art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ustawodawca przyjął założenie, że podatek naliczony w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi do celów mieszanych odliczany jest jedynie w wysokości 50% kwoty podatku:

  • wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika,

  • należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca,

  • należnego z tytułu importu towarów, objętych procedurą uproszczoną,

  • wynikającej z dokumentu celnego, deklaracji importowej oraz decyzji wydawanych przez naczelnika urzędu celnego.

W art. 86a ust. 2 zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ograniczeniom. Są to: wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdów (tj. zakup samochodu czy też części służących do jego wytworzenia), wydatki z tytułu nabycia lub importu części składowych do tych pojazdów (np. zakup szyb do samochodu czy opon), wydatki z tytułu używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy), wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, wydatki z tytułu usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów, wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (tu broszura informacyjna Ministerstwa Finansów wskazuje np. opłaty za parking, przejazd autostradą).

Uznać należy zatem, że wynajem garażu dla aut firmowych jest wydatkiem związanym z używaniem tych pojazdów.

Tak więc, jeżeli deklarujecie Państwo, że przedmiotowe pojazdy wykorzystywane są zarówno do celów biznesowych jak i celów prywatnych (przeznaczenie mieszane), to od wydatku związanego z garażowaniem tych samochodów (czynsz za wynajem garażu) przysługiwać będzie odliczenie w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego.

Halina Lisowska