Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

October 31, 2013

Odliczenie VAT od dodatku do paliwa

0 1014

Zakupiłem olej napędowy z dodatkiem podnoszącym jakość paliwa. Czy mogę odliczyć VAT od tego dodatku jeżeli został on użyty w samochodzie osobowym?

ODPOWIEDŹ

Tak, może Pan odliczyć podatek z tytułu nabycia dodatku do paliwa, nawet jeżeli nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia samego paliwa.

UZASADNIENIE

W myśl podstawowej zasady obowiązującej w podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi, co do zasady, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem otrzymanych rabatów (art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Obniżenia tego można dokonać w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT).

Stosownie do art.4 w powiązaniu z art.3 ust.1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym w okresie do 31 grudnia 2013 roku podatnikom nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w stosunku do nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Powyższy zakaz odliczania podatku naliczonego dotyczy tylko paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, które wykorzystywane są do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i nie może być interpretowany rozszerzająco. Dodatki do paliw nie służą do napędu mają jedynie one na celu uszlachetnienie, stabilizację paliw, oczyszczanie układu paliwowego, zwiększenie dynamiki i optymalizację pracy silnika. Dodatki takie, w zależności od funkcji mogą np. obniżać zużycie paliwa i emisję związków toksycznych, poprawiać przepływ i stopień spalania paliwa, mogą zabezpieczać paliwa przed zamarzaniem, zapobiegają blokowaniu filtrów, pomagają usuwać osady itp.

Paliwo i dodatki do paliwa sklasyfikowane są pod różnymi symbolami PKWiU. Jest to dodatkowy argument przemawiający za tym, że nie ma do nich zastosowania cytowany powyżej zakaz odliczenia podatku. Paliwa ujęte są pod symbolem 19.20.2 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Paliwo silnikowe, oleje opałowe i napędowe; oleje smarowe), dodatki zaś do paliw sklasyfikowane są w dziale 20 Chemikalia i wyroby chemiczne, pod symbolem PKWiU 20.59.4 Preparaty smarowe; dodatki; środki zapobiegające zamarzaniu.

A zatem, pomimo, że nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu osobowego, może Pan odliczyć podatek naliczony przy zakupie dodatku do tego paliwa.

Bożena Sawicka