Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 1, 2013

Odliczenie VAT od kompleksowej obsługi leasingu

0 1081

Mimo, że obsługa serwisu samochodów leasingowanych i leasingu operacyjnego zawarte są w jednej kompleksowej umowie, świadczenia te powinny być traktowane jako odrębne i tym samym od kwot ryczałtu za usługi serwisowe można odliczyć w całości podatek naliczony.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 lipca 2013 roku nr IPTPP4/443-302/13-4/ALN.

Sytuacja Podatnika

Spółka zamierza zawrzeć „Umowę o świadczenie usług kompleksowej obsługi Full Service Leasing (FSL)”. Przedmiotem umowy będzie udostępnienie Spółce pojazdów oraz świadczenie na jej rzecz usług kompleksowej obsługi serwisowej używanych pojazdów. Na podstawie tej umowy firma leasingowa będzie udostępniać (zarejestrowane i ubezpieczone) pojazdy Spółce po podpisaniu „Umowy Leasingu operacyjnego”, która wraz z harmonogramem opłat będzie stanowić „Załącznik” do „Umowy o świadczenie usług kompleksowej obsługi Full Service Leasing (FSL)”.

Umowa o świadczenie usług kompleksowej obsługi Full Service Leasing (FSL)” jest umową główną, która składa się z kilku załączników. Jednym z załączników (nr 2 do umowy FSL) jest właśnie umowa Leasingu operacyjnego. Z par. l Umowy FSL wynika, że przedmiotem umowy jest udostępnienie pojazdów po podpisaniu umowy Leasingu, która wraz z harmonogramem opłat staje się automatycznie załącznikiem do Umowy FSL. Umowy te mają odrębne numery, ale ponieważ główną jest umowa FSL, a umowa Leasingu jest załącznikiem, to podpisanie umowy kompleksowej jest niezbędne.

Obsługa będzie obejmowała serwis samochodów, naprawy wynikające z bieżącej eksploatacji, wymianę i naprawę ogumienia, ubezpieczenie itp. Spółka będzie wykorzystywała te samochody do działalności przedsiębiorstwa w całości związanej z czynnościami opodatkowanymi. W wystawionej fakturze wyodrębnione są 4 pozycje:

• rata kapitałowa,

• rata odsetkowa,

• rata ubezpieczenia,

• rata serwisowa.

Spółka zadała pytanie czy będzie miała prawo do pełnego odliczenia VAT od ryczałtu za usługi serwisowe i 60% kwoty podatku naliczonego nie więcej niż 6.000 zł od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z umowy leasingu samochodów osobowych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W przedmiotowej sprawie mimo, iż umowa leasingu nazwana jest załącznikiem, mamy do czynienia z dwoma odrębnymi umowami tj. umową o obsługę serwisową pojazdów i umową leasingu. Co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia, usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę złożoną, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi złożonej.

Zatem mamy tu do czynienia z dwoma różnymi świadczeniami na rzecz leasingobiorcy, tj. świadczenie usługi leasingu oraz świadczenie usługi serwisowania przedmiotu leasingu. Podatek naliczony wynikający z faktur, w części dotyczącej raty serwisowej, nie będzie objęty ograniczeniem wynikającym z art. 3 ust. 6 ustawy nowelizującej i będzie podlegać odliczeniu na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, bowiem spełniona będzie podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia tj. samochody wykorzystywane będą przez Wnioskodawcę – podatnika podatku VAT – do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 3 - 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.