Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiono motor (na fakturze jest napisane Romet Moto.R.Grande) do celów związanych z działalnością gospodarczą w firmie będącej czynnym podatnikiem VAT. Powód zakupu - ogromne korki. Ile procent odliczamy podatku od ceny netto i ile od zakupu paliwa (czy w ogóle)? Jak postępujemy przy zakupie kasku, który jest niezbędny?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady, zgodnie z art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wykazanej na fakturze z tytułu m.in. nabycia tych pojazdów, nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów, chyba, że pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, wówczas, zgodnie z art. 86 ust. 3 przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Romet Moto.R.Grande to motocykl (pojemność około 125 cm3), który jest pojazdem samochodowym (jest zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, pojazd dwukołowy) a zatem od jego zakupu oraz wydatków eksploatacyjnych przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT na tych samych zasadach co od zakupu samochodu.

Zatem, w przypadku wykorzystywania motocykla zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jak i do celów prywatnych od wydatku związanego z jego nabyciem przysługiwać będzie odliczenie w wysokości 50% podatku naliczonego, natomiast od wydatków związanych z zakupem paliwa do jego napędu do 30 czerwca 2015 roku nie przysługuje w ogóle zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, natomiast od 1 lipca 2015 roku będzie przysługiwało w wys. 50% podatku naliczonego.

W przypadku natomiast wykorzystywania motocykla wyłącznie do celów prowadzonej działalności (zgłoszenie VAT-26, ewidencja przebiegu, ustalenie zasad jego używania w firmie), przysługuje pełne odliczenie VAT od zakupu zarówno motocykla jak i paliwa do jego napędu.

Na takich samych zasadach jak przy nabyciu motocykla, zdaniem Redakcji, Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w związku z zakupem kasku niezbędnego do poruszania się motocyklem.

Są jednak interpretacje, które wskazują, iż w przypadku zakupu kasku i specjalistycznego ubrania, nie przysługuje prawo do odliczenia VAT np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 października 2011 roku nr IPPP1-443-1113/11-2/PR. Z kolei WSA w Szczecinie w wyroku o sygn. I SA/Sz 60/11 z 20 kwietnia 2011roku uznał, iż niezrozumiałe jest dlaczego organy podatkowe uznając, że skarżąca wykorzystuje motocykl w działalności gospodarczej, nie uznały za koszty uzyskania przychodów wydatków na odzież specjalistyczną motocyklową, w szczególności na nabycie butów, kurtki skórzanej, kamizelki, spodni i rękawic (w tej sprawie organy podatkowe uznały jednak za koszty zakup kasku). Przychylamy się do stanowiska, że zakup kasku daje prawo do odliczenia VAT jako wydatek związany z używaniem motocykla.

Bartosz Gordon