Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

October 19, 2017

Odliczenie VAT od nabycia kampanii reklamowej w ramach umowy barterowej

0 1068

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości z faktur dokumentujących nabycie usługi realizacji kampanii reklamowej w mediach w ramach umowy barterowej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2017 roku nr 0112-KDIL1-3.4012.274.2017.2.PR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest samorządową instytucją kultury, prowadzącą działalność w zakresie kultury i sztuki oraz realizującą zadania z dziedziny promocji i informacji. Posiada osobowość prawną i jest wpisany do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez organizatora. Jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność statutową i gospodarczą. Każda działalność wpisana jest do statutu. Wnioskodawca w przypadku zakupu towarów i usług, które służą do działalności opodatkowanej jak i zwolnionej, przy odliczaniu podatku VAT stosuje prewspółczynnik i proporcję analizując każdy zakup czy służy wyłącznie działalności gospodarczej, wyłącznie statutowej czy też mieszanej. W związku z prowadzonymi przez Wnioskodawcę działaniami promocyjnymi i reklamowymi, w określonych przypadkach, w zamian za świadczenie tych usług, otrzymuje w formie zapłaty, towar lub usługi. W takich przypadkach sposób wzajemnych rozliczeń, strony ustalają w ramach umowy cywilnoprawnej np. umowy barterowej czy też porozumienia. Strony określają wartość wzajemnych świadczeń, zaś każda ze stron wykonanie usług czy też dostawę towaru dokumentuje wystawiając fakturę. Strony dokonują świadczenia o jednakowej wartości. Z tytułu podejmowania czynności na podstawie umowy barterowej w zakresie świadczonych usług promocyjnych i reklamowych Wnioskodawca wystawia faktury i odprowadza podatek VAT należny. W przypadku umowy barterowej A Wnioskodawca w ramach działalności prowadzonej w formie reklamy udostępnia miejsca, umieszcza materiały reklamowe, logo podczas imprez, wystawia fakturę VAT i odprowadza podatek VAT. Natomiast druga strona umowy przyjmuje do realizacji kampanię reklamową w mediach, wystawia fakturę VAT. Nabywana przez Wnioskodawcę usługa realizacji kampanii reklamowej w mediach jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT w postaci usług reklamowych takich, jak:

  • umieszczanie logo strony umowy na materiałach promujących wydarzenia (bilbordy, banery, ulotki, mapy i przewodniki);

  • udostępnienia miejsca podczas imprez plenerowych;

  • umieszczenie materiałów reklamowych strony umowy podczas imprez.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur w całości, stosując prewspółczynnik i proporcję czy też nie posiada prawa do odliczenia podatku VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – zwanej dalej ustawą – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy – kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższych regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w powołanych przepisach uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku od towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych.

W omawianej sprawie obydwa warunki, o których mowa powyżej są spełnione, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca, jest on zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabywana przez niego usługa realizacji kampanii reklamowej w mediach w ramach umowy barterowej jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości z faktur dokumentujących nabycie usługi realizacji kampanii reklamowej w mediach w ramach umowy barterowej.

Podstawa prawna: art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.