Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

November 1, 2017

Odliczenie VAT od nabycia mieszkania wynajmowanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej

0 1135

Jestem osoba fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w okresie od lutego 2015 do końca czerwca 2017, z podatku VAT rozliczałam się kwartalnie. We wrześniu 2016 roku podpisałam przedwstępną umowę na zakup miezkania. W sierpniu 2017 odebrałam mieszkanie, a w okresie od września 2016 do sierpnia 2017 dokonywałam wpłat zaliczkowych tytułem zarezerwowanego mieszkania. W związku z dokonywanymi wpłatami otrzymywałam faktury zaliczkowe, jednak nie dokonywałam odliczenia podatku naliczonego. Obecnie podjęłam decyzję, że będę dokonywała wynajmu mieszkania osobie fizycznej prowadzącej działalność w związku z czym chciałabym dokonać odliczenia podatku. Jednak nie chcę wznawiać prowadzonej działalności gospodarczej. Czy i na jakich warunkach mogę w obecnej chwili dokonać odliczenia podatku? 

ODPOWIEDŹ

Najem lokalu prowadzony w sposób ciągły dla celów zarobkowych powoduje uznanie wynajmującego za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Odliczenia podatku naliczonego mogą dokonać wyłącznie czynni podatnicy podatku VAT pod warunkiem że nieruchomość służy do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług za działaność gospodarczą uważa się w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów i wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. O ciągłym sposobie wykonywania działalności mówimy, gdy następuje powtarzalność wykonywanych czynności w określonym czasie. Ciągłość prowadzonej działalności odróżnia ją od działalności okazjonalnej, jednorazowej. Natomiast z celem zarobkowym mamy do czynienia, gdy czynność wykonywana jest z zamiarem zarobkowym. Bez znaczenia pozostaje efekt wykonywanej działalności: zysk czy strata. Dlatego na potrzeby podatku VAT, najem lokalu uznawany jest za wykonywanie działalności gospodarczej.

Podobne stanowisko zawarł Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 sierpnia 2017 roku nr 0112-KDIL2-1.4012.292.2017.1.MC „...świadczenie usług najmu wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli jest wykonywane w sposób ciągły do celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.” Tym samym świadczenie usługi najmu w sposób ciągły i dla celow zarobkowych determinuje uznanie wynajmującego za podatnika podatku VAT.

Jeżeli w trakcie zawieszenia wykonywana będzie działalność gospodarcza (rozumiana za taką na płaszczyźnie podatku VAT) należy przed dniem dokonania takiej czynności zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wskazując okres, w którym będzie wykonywana taka czynność. Oświadczenie dokonane musi być w formie pisemnej, nie ma określonego formularza do dokonania takiego zawiadomienia. Pamiętać należy, że oświadczenie musi być złożone przed dniem dokonania czynności najmu i musi zawierać okres w jakim zamierzamy go dokonywać.

Należy zwrocić uwagę, że prawo do odliczenia przysługuje wówczas, gdy towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych oraz gdy dokonuje go czynny podatnik podatku od towarów i usług (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Pamiętać należy, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkanym lub części nieruchomości na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. W sytuacji gdy najem lokalu miezskalnego będzie wykorzystywany na cele prowadzonej przez najemcę działalności gospodarczej wówczas wystąpi obowiązek opodatkowania czynności stawką 23%. Konsekwencją tego jest prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup nieruchomości, jak również jej wykończenia i wyposażenia.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym powyżej, możetego dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). Jeżeli natomiast podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10 i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 86 ust. 13). Tym samym, skoro Czytelnik nie dokonał odliczenia w okresie od września 2016r. do czerwca 2017 roku, tj, w okresie prowadzenia działalności gospodarczej, może tego dokonać poprzez złożenie stosownych korekt deklaracji za okresy, w którym powstało prawo do odliczenia. Natomiast za okres od lipca do sierpnia 2017 roku może dokonać odliczenia w deklaracji VAT-7K za IV kwartał 2017 roku składanej do 25 stycznia 2018 roku.

Prosimy również pamiętać o treści art. 91, z którego wynika, że jeśli w okresie 10 lat, licząc od miesiąca, w którym nieruchomość została oddana do użytkowania, nastąpi zmiana przeznaczenia wykorzystania nieruchomości z czynności opodatkowanych VAT na czynności zwolnione od podatku, wówczas należy dokonać korekty odliczonego podatku naliczonego za pozostały okres korekty zgodnie z warunkami określonymi w tym przepisie.

Podsumowując zauważyć należy, że najem lokalu prowadzony w sposób ciągły dla celów zarobkowych powoduje uznanie wynajmującego za podatnika podatku VAT. Pociąga to za sobą konieczność złożenia oświadczenia o wystąpieniu w roli podatnika i składaniu deklaracji podatkowych za wskazane okresy, a to z kolei daje prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia nieruchomości.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7 (17) nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w pozycji 43 wartość netto i w pozycji 44 podatek naliczony, natomiast nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony. Sprzedaż opodatkowaną stawką VAT 23% należy wykazać pozycji 19 podstawę opodatkowania oraz w pozycji 20 podatek należny.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 36, art. 86 ust. 10, ust. 11, ust. 13, art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.