Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

July 31, 2018

Odliczenie VAT od nieruchomości zakupionej na krótkoterminowy wynajem

0 1136

Można skorzystać z prawa do odliczenia VAT naliczonego od nabycia nieruchomości lokalowej, która po przeniesieniu prawa własności będzie przedmiotem krótkoterminowego wynajmu.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 czerwca 2018 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.266.2018.2.IG

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą obywatelstwo belgijskie i tam też zamieszkującą, jednocześnie nieprowadzącą działalności gospodarczej, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca postanowił nabyć nieruchomość lokalową, która po wybudowaniu całego budynku przez dewelopera zostanie wyodrębniona z nieruchomości sklasyfikowanej w grupie 1122 PKOB. Po oddaniu budynku do użytkowania i wyodrębnieniu lokalu Wnioskodawca postanowił wynajmować krótkoterminowo przedmiotowy lokal - PKWiU grupa 55. Przy tym Wnioskodawca wskazał, że wynajem będzie polegał wyłącznie na udostępnieniu lokalu na okres maksymalnie kilku dni. Wynajem nie będzie mógł być wzbogacony o usługi dodatkowe takie jak sprzątnięcie lokalu podczas najmu czy też zapewnienia posiłków. Najemca będzie zobowiązany samodzielnie posprzątać po sobie, natomiast wszystkie posiłki i ewentualne zakupy produktów żywnościowych będzie musiał zrobić sam na własny koszt. Ponadto Wnioskodawca będzie korzystać z usług firmy zewnętrznej zajmującej się pozyskiwaniem najemców, która jednocześnie będzie doglądała nieruchomość i wydawała klucze najemcom, przez co Wnioskodawca nie będzie musiał wykonywać dodatkowych czynności.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy ma prawo do skorzystania z prawa do odliczenia VAT naliczonego od nabycia nieruchomości lokalowej, która po przeniesieniu prawa własności będzie przedmiotem krótkoterminowego wynajmu.

Stanowisko Dyrektora

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wskazać należy, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Z powołanego art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy wynika, że ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne. W związku z tym zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy. Celem innym niż mieszkaniowy jest np. cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym bądź biznesowym. Cel mieszkaniowy nie jest związany z chwilowym pobytem, ale z zamieszkaniem, więc stałym interesem życiowym osoby będącej najemcą lokalu mieszkalnego.

Przy tym w myśl art. 43 ust. 20 ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 36, nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy. Pod poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego „Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%” (w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2018 r., na podstawie art. 146a pkt 2 ustawy, stawka ta wynosi 8%), wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55, tj. „usługi związane z zakwaterowaniem”.

Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi wynajmu krótkoterminowego nie korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy lecz podlegają opodatkowaniu właściwą stawką podatku. W konsekwencji należy stwierdzić, że zakupioną nieruchomość lokalową Wnioskodawca będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stąd będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia nieruchomości, która będzie przedmiotem krótkoterminowego wynajmu. W opisanej sytuacji będą spełnione przesłanki pozytywne wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy umożliwiające odliczenie podatku naliczonego, jak również nie wystąpią przesłanki negatywne, o których mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 i 4 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.