Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , OŚWIATA I KULTURA

February 1, 2016

Odliczenie VAT od organizacji przyjęcia dla pracowników i ich rodzin

0 974

W grudniu spółka zorganizowała przyjęcie gwiazdkowe dla pracowników oraz ich rodzin, przyjęcie odbyło się w siedzibie firmy. Organizację imprezy, wraz z wyżywieniem i częścią artystyczną, powierzono firmie zewnętrznej, która wystawiła fakturę za kompleksową usługę organizacji przyjęcia. Czy możemy odliczyć VAT z takiej faktury?

ODPOWIEDŹ

Tak, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku z faktury dokumentującej organizację imprezy. Jednakże od części tych kosztów należy uiścić podatek należny.

UZASADNIENIE

Podstawowa zasada dotycząca prawa do odliczania podatku naliczonego została zawarta w art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, że, co do zasady, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wtedy, kiedy spełnione są dwa warunki:

  1. zakupu dokonuje podatnik w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług,

  2. nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Od tej zasady są pewne wyjątki, które nie mają zastosowania w sprawie opisanej w pytaniu. W ustawie znajdują się także dodatkowe warunki dotyczące prawa do odliczenia, takie jak to, że odliczany podatek musi wynikać z faktury, a podatnik dokonujący odliczenia musi być w posiadaniu jej oryginału, czy też to, że w stosunku do danego towaru lub usługi u dokonującego ich dostawy musi powstać obowiązek podatkowy.

W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury za organizację przyjęcia musimy zatem zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy zostały spełnione dwa podstawowe warunki wymienione w poprzednim akapicie. Po pierwsze – zakup musi być dokonany przez podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem przez podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą. Skoro, jak wynika z pytania, zakupu dokonuje spółka, pierwszy warunek został spełniony. Drugi warunek jest taki, że zakupiona usługa musi być wykorzystana do wykonywania czynności opodatkowanych. A zatem, przede wszystkim, Spółka dokonująca odliczenia nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług. Ponadto, zakup nie może służyć wykonywaniu przez Spółkę czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT lub zwolnionych podmiotowo od tego podatku. Zakładam, że w sytuacji opisanej w pytaniu te warunki zostały spełnione. W takiej sytuacji musimy jeszcze zastanowić się, czy organizacja przyjęcia gwiazdkowego dla pracowników i ich rodzin w rzeczywistości służy wykonywaniu przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT, czyli jej podstawowej działalności.

Odpowiedź na to ostatnie pytanie rodzi pewne kontrowersje i różne są stanowiska organów podatkowych w tej sprawie, jednakże, zdaniem Redakcji, usługa polegająca na organizacji imprezy integracyjnej, jaką jest również przyjęcie gwiazdkowe, służy pośrednio działalności gospodarczej spółki, przynajmniej w tej części, która dotyczy udziału pracowników Spółki. Organizacja imprezy integracyjnej (w tym przypadku przyjęcia gwiazdkowego) ma bowiem na celu poprawę atmosfery pracy oraz relacji między pracownikami, którzy na takiej imprezie mogą lepiej się poznać w warunkach nieformalnych, co ma prowadzić do lepszej ich współpracy i większej identyfikacji z pracodawcą, co z kolei korzystnie wpływa na wyniki sprzedażowe pracodawcy. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej nr IPPP2/4512-741/15-2/MT z 26 października 2015 roku przyznał wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury związanej z organizacją imprezy integracyjnej, uznając, że „imprezy integracyjne mają na celu poprawę atmosfery pracy, a także relacji między Pracownikami, którzy działają w różnych zespołach. Dodatkowo lepsze poznanie się członków poszczególnych zespołów ułatwi im współpracę, umocni więzi w zespołach, zmotywuje ich do większego zaangażowania i jeszcze efektywniejszego wykonywania obowiązków, a tym samym przyczyni się do wzrostu wyników sprzedażowych Wnioskodawcy. Pośredni charakter związku z prowadzoną działalnością nie powinien wpływać w sposób ograniczający na prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony”. Takie samo stanowisko zostało wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 października 2015 roku o sygnaturze I FSK 1104/14.

Należy jednak zauważyć, że, jakkolwiek zarówno NSA jak i Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznali pośredni związek kosztów związanych z organizacją imprezy integracyjnej z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych VAT w tej części, która dotyczy udziału w niej pracowników podatnika, organa te nie uznały takiego związku w części dotyczącej udziału w imprezie rodzin pracowników oraz byłych pracowników. W wyroku o sygnaturze I FSK 1104/14 Naczelny Sąd Administracyjny wyraził następujący pogląd: „Biorąc pod uwagę argumenty przedstawione w motywach skargi kasacyjnej, należy przyznać rację jej autorowi, że obecność rodzin pracowników i byłych pracowników może zwiększyć stopień identyfikacji pracowników z zakładem i podnieść wydajność ich pracy. (…)zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, opisany w skardze kasacyjnej związek jest zbyt odległy i niepewny, aby móc określić go jako bezpośredni, czy też ściśle związany z działalnością prowadzoną przez Spółkę. Nie można bowiem skutecznie wywodzić, że zaproszenie na festyn osób, które nie są pracownikami Spółki, jest konieczne i niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto w opisanym we wniosku stanie faktycznym korzyść, jaką czerpali członkowie rodzin pracowników i byli pracownicy z zaproszenia na festyn, przeważa nad korzyścią Spółki, która płynąć miałaby z polepszenia dobrostanu jej pracowników, a w konsekwencji na zwiększenie efektywności ich pracy” W związku z tym NSA uznał, że wnioskodawca świadczył na rzecz osób towarzyszących pracownikom i byłych pracowników nieodpłatne usługi, które służyły innym celom aniżeli jej działalność gospodarcza, a zatem podlegają opodatkowaniu VAT zgodnie z art.8 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże, w związku z tym, że czynności te podlegają opodatkowaniu, spółce organizującej imprezę integracyjną przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z imprezą, również w części dotyczącej udziału rodzin pracowników i byłych pracowników w imprezie.

<strong>Podstawa prawna:</strong> art.8 ust.2 i art..86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT.

Ewa Konarska