Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

April 11, 2014

Odliczenie VAT od pojazdów z 1 rzędem siedzeń

0 901

Mam prawo do odliczania 100 % VAT od samochodów poniżej 3,5 tony innych niż osobowe, wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, których konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, tj. mających 1 rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą a dodatkowo samochód posiada badanie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Moje pytania:

  1. czy zachodzi konieczność zgłoszenia na VAT-26 do Urzędu Skarbowego,

  2. czy zachodzi konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu.

ODPOWIEDŹ

Nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku pojazdów, które z uwagi na swoje cechy konstrukcyjne uznawane są za wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej, które dają pełne prawo do odliczenia podatku od wydatków związanych z tymi pojazdami. Nie ma również w tym przypadku obowiązku składania informacji VAT-26.

UZASADNIENIE

Ustawodawca przewidział sytuację, w której kwotę podatku naliczonego będzie stanowiło 100% podatku. Zgodnie z art 86a ust 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług będzie to miało miejsce w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

a)    wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

b)    konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

oraz dla towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Ust. 4 cytowanego artykułu stanowi, że pojazdy będą uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika w dwóch przypadkach:

  • gdy sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  • gdy konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Z powyższego wynika, że obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów objęte są pojazdy samochodowe, których sposób wykorzystania na podstawie określonych przez podatnika zasad ich używania wyklucza użycie ich do celów innych niż związanych z działalnością gospodarczą, nie dotyczy natomiast pojazdów których konstrukcja wyklucza użycie do celów innych niż działalność gospodarcza.

Grupa pojazdów ustawowo uznanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika określona została w art. 86 a ust. 9 i są to:

1)   pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

b)    z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

2)   pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

3)   pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:

a)    agregat elektryczny/spawalniczy,

b)    do prac wiertniczych,

c)    koparka, koparko-spycharka,

d)    ładowarka,

e)    podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

f)     żuraw samochodowy

–jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

Stwierdzenie spełnienia wymagań technicznych dla opisanych pojazdów odbywać się będzie – tak jak dotychczas – na podstawie:

  • dodatkowych badań technicznych przeprowadzonych przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz wydanego przez nią zaświadczenia oraz dowodu rejestracyjnego z właściwą adnotacją o spełnieniu tych wymagań ( art. 86 a ust. 10 pkt 1) lub

  • dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym – w przypadku pojazdów specjalnych (art. 86 a ust. 10 pkt 2).

Należy zauważyć, że dodatkowe badania techniczne powinny być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia 01.04.2014r.

Jednocześnie zachowują ważność zaświadczenia wydane dla tych pojazdów samochodowych, które wymienione były dotychczas w katalogu pojazdów w obowiązującym do 31.03.2014 roku art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy i nadal mieszczą się w katalogu pojazdów, o którym mowa w obowiązującym od 01.04.2014 roku art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a, o ile oczywiście w pojazdach tych nie zostały wprowadzone zmiany skutkujące niespełnieniem warunków technicznych uprawniających do pełnego odliczenia.

Reasumując, jeżeli konstrukcja Państwa pojazdu bezwzględnie wskazuje na jego przeznaczenie do celów gospodarczych i wyklucza użycie do celów prywatnych, co dodatkowo potwierdzone jest zaświadczeniem z okręgowej stacji kontroli pojazdów, dla pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym pojazdem nie ma obowiązku składania do urzędu skarbowego informacji VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Dagmara Lisowska