Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO

September 3, 2017

Odliczenie VAT od remontu budynku wykorzystywanego do sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

0 1237

Gmina posiada budynek składający się z trzech kondygnacji. Pierwsza kondygnacja wykorzystywana jest na cele ochrony zdrowia - znajduje się tam Ośrodek Zdrowia. Pomieszczenia te wynajmowane są przez Centrum Diagnostyczno - Lecznicze jest to Sp. z o.o., gdzie czynsz dzierżawny płacony jest z naliczeniem podatku VAT 23%. Środkowa kondygnacja przeznaczona jest na lokale mieszkalne, które zostaną sprzedane w drodze przetargu. Do ceny zostanie doliczony podatek VAT 23%. Trzecia kondygnacja przeznaczona jest również na mieszkania - obecnie 2 mieszkania wynajmowane są przez rodziny, które złożyły wnioski o wykup - sprzedaż będzie zwolniona z podatku VAT.

  1. W budynku obecnie trwa remont i dotyczy on wykonania przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej w części mieszkań na sprzedaż. Czy Gmina może odliczyć podatek naliczony?

  2. Budynek jest również remontowany na zewnątrz - trwa termomodernizacja całego obiektu. Czy można odliczyć VAT naliczony od faktury? 

ODPOWIEDŹ

Gmina będzie miała pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko w przypadku, gdy remont instalacji dotyczy wyłacznie mieszkań, których sprzedaż będzie opodatkowana stawką 23%. Od pozostałych inwestycji Gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT - prawo do odliczenia, przysługuje Gminie tylko od inwestycji związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

UZASADNIENIE

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w stosunku do tych nabyć, które są dokonywane przez podatnika VAT i które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednak w sytuacji, gdy podatnik nabywa towary i usługi służące także do celów związanych z działalnością zwolnioną, wtedy musi odrębnie określić kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną (art.90 ust.1 ustawy o VAT) i tylko tę kwotę może odliczyć.

Z pytania zawartego przez Czytelnika wynika, że Gmina ponosi wydatki na inwestycję wykonania przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej w części mieszkań na sprzedaż. Sprzedaż części mieszkań opodatkowana będzie stawką 23%, a części mieszkań będzie zwolniona od VAT, zatem:

  • a. Jeśli remont dotyczy tylko mieszkań, które będą sprzedawane ze stawką 23% - wtedy można w całości odliczyć podatek z faktur za remont;

  • b. Jeśli remont dotyczy tylko mieszkań, które będą sprzedawane ze stawką zwolnioną

  • c. Jeśli remont dotyczy mieszkań sprzedawanych ze stawką 23% i mieszkań sprzedawanych ze stawką zwolnioną - wtedy należy odrębnie określić kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą mieszkań opodatkowanych i tylko tę kwotę można odliczyć. W części dotyczącej poniesienia wydatków na remont związanyz mieszkaniami, które będą sprzedawane ze stawką zwolnioną - nie przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot podatku VAT.

Przykład

Otrzymane faktury za remont dotyczą 2 i 3 kondygnacji budynku. Przy określaniu kwoty podatku naliczonego związanego ze sprzedażą mieszkań opodatkowanych można zastosować metodę powierzchniową. Należy przyjąć, że 2 i 3 kondygnacja to 100% powierzchni inwestycji.

  • a. Jeśli powierzchnie obu kondygnacji są równe, to 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur kosztowych można odliczyć.

  • b. Jeśli kondygnacja budynku, na której znajdują się mieszkania przeznaczone do sprzedaży opodatkowanej, stanowi np. 40% łącznej powierzchni 2 i 3 kondygnacji, to można odliczyć 40% wartości podatku wynikającego z faktur za remont.

Gmina ponosi wydatki na remont budynku na zewnątrz - termomodernizacja całego obiektu, czyli remont budynku, w którym Gmina dokonuje sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Dlatego należy odrębnie określić kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą mieszkań opodatkowanych i z częścią budynku dzierżawioną (art.90 ust.1 ustawy o VAT) i tylko tę kwotę mozna odliczyć. W części dotyczącej poniesienia wydatków na cele związane ze sprzedażą zwolnioną (sprzedaż mieszkań znajdujących się na 3 kondygnacji) nie przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot podatku VAT.

Przykład

Jeżeli trzecia kondygnacja budynku (czyli kondygnacja, na której znajdują się mieszkania przeznaczone do sprzedaży zwolnionej z VAT) stanowi np. 1/3 powierzchni budynku, to można odliczyć 2/3 wartość podatku wynikającego z faktur za remont (bowiem 1 i 2 kondygnacja są związane ze sprzedażą opodatkowaną).

Jeśli trzecia kondygnacja budynku to np. 30% powierzchni budynku, to wówczas można odliczyć 70% podatku z faktur za termomodernizację z uwagi, że 1 i 2 kondygnacja są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) w pozycji 43 wartość netto

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.86 ust.1, art.90 ust. 1 ustawy o VAT.