Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

September 25, 2014

Odliczenie VAT od usług niepodlegających opodatkowaniu na terytorium kraju

0 1084

Podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego z faktur otrzymanych od polskiego kontrahenta, które dokumentują wykonanie usług na terytorium Niemiec, bowiem nie podlegają one jurysdykcji polskich przepisów z zakresu podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 4 września 2014 roku nr ITPP3/443-307/14/MD.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej część robót budowlano-montażowych wykonuje na rzecz niemieckich kontrahentów na budowach położonych na terytorium Niemiec. Za wykonanie tych usług wystawia faktury VAT bez doliczenia do ceny usługi VAT, z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Podatek VAT od tych usług rozliczany jest przez odbiorców na terytorium Niemiec. Przy wykonywaniu ww. usług Podatnik korzysta częściowo z usług podwykonawców. Podwykonawcy to polscy przedsiębiorcy zarejestrowani dla potrzeb rozliczenia VAT w Polsce. Za usługi budowlano-montażowe wykonane na rzecz Podatnika na budowach położonych w Niemczech Podwykonawcy wystawiają faktury doliczając do ceny VAT w wysokości 23%.

Na tym tle Podatnik powziął wątpliwość dotyczącą dopuszczalności odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ww. faktur.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż na gruncie zagadnienia przedstawionego przez Podatnika nie ma zastosowania art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Mimo, iż kontrahentami Podatnika są krajowi podatnicy podatku od towarów i usług, to jednak usługi przez nich wykonywane nie podlegają jurysdykcji polskich przepisów z zakresu podatku od towarów i usług. Wynika to z treści art. 28e ww. ustawy, który przesądza, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami – a do takich niewątpliwie należą usługi wykonywane przez podwykonawców Podatnika – jest miejsce położenia nieruchomości. Zatem miejscem świadczenia i opodatkowania tych usług są Niemcy. Skoro usługi te nie podlegają opodatkowaniu w kraju, podwykonawcy Podatnika niezasadnie je opodatkowują z zastosowaniem stawki podatku w wysokości 23%. Co więcej, błędnie je przy tym fakturują na podstawie przepisów prawa krajowego, choć z wniosku nie wynika, aby Podatnik był zobowiązany do rozliczenia podatku w Niemczech.

W sprawie ma natomiast zastosowanie art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy. Bowiem jego hipoteza, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku, i dyspozycja, tj. faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, nie pozostawia wątpliwości, że Podatnik nie może odliczyć podatku „naliczonego”, z faktur, o których mowa we wniosku.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 8 pkt 1, art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.