Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 30, 2013

Odliczenie VAT od wydatków na cudzych pracowników

0 905

Prowadzę firmę budowlaną i jestem czynnym podatnikiem VAT. W okresie natężonych prac czasem nie mam wystarczająco dużo pracowników i "wypożyczam" ich z innej firmy na zasadzie oddelegowania. Pracownicy Ci nadal są zatrudnieni w tamtej firmie, a ja otrzymuję fakturę za ich oddelegowanie. W związku z pracą tych osób ponoszę koszty ich przewozu, ubrań roboczych, wyposażenia ochronnego itp. Czy mam prawo odliczyć VAT od tych wydatków?

ODPOWIEDŹ

Tak, ma Pan prawo do odliczenia podatku od opisanych wydatków.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia VAT jest fundamentalnym prawem podatników tego podatku, gwarantującym zapewnienie jego neutralności. W polskiej ustawie o podatku od towarów i usług prawo to zostało wyrażone w art.86 ust.1, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści przytoczonego artykułu wynika, że prawo do odliczenia podatku może zostać ograniczone tylko w dwóch przypadkach: kiedy odliczenia dokonuje podmiot niebędący podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lub gdy nabywane towary lub usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Ustawa zawiera również kilka przepisów szczególnych ograniczających prawo do odliczenia (np. w przypadku usług gastronomicznych i noclegowych, paliwa służącego do napędu samochodów osobowych, czy przez podatników stosujących niektóre procedury szczególne). Jak rozumiem, żaden z tych wyjątków nie ma zastosowania w opisanej przez Pana sytuacji, a zatem co do zasady przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z czynnościami opodatkowanymi VAT.

Również art.168 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej stanowi, że jeżeli towary i usługi wykorzystywane są na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika, podatnik jest uprawniony, w państwie członkowskim, w którym dokonuje tych transakcji, do odliczenia od kwoty VAT, którą jest zobowiązany zapłacić, VAT należnego lub zapłaconego w tym państwie członkowskim od towarów i usług, które zostały mu dostarczone lub które mają być mu dostarczone przez innego podatnika. Artykuł 176 dyrektywy pozwala natomiast państwom członkowskim na utrzymywanie jedynie tych wyłączeń, które były przewidziane w prawie krajowym w dniu 1 stycznia 1979 roku lub, w odniesieniu do państw członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty Europejskiej po tym terminie, przepisy obowiązujące w dniu ich przystąpienia.

W związku z tym, że w polskim prawie nie obowiązuje wyłączenie prawa do odliczenia podatku od wydatków poniesionych w związku z pracą pracowników zatrudnionych w innej firmie, w sytuacji gdy praca ta służy Pana działalności opodatkowanej VAT, ma Pan prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi wydatkami i bez znaczenia jest fakt, że pracownicy nie są zatrudnieni w Pana firmie.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 18 lipca 2013 roku w sprawie C-124/12 ETS orzekł bowiem, że „Artykuł 168 lit. a) i art. 176 akapit drugi dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie przepisom krajowym, na podstawie których podatnik, który ponosi koszty związane z usługami przewozu, ubraniem roboczym, wyposażeniem ochronnym oraz delegacjami osób wykonujących pracę na jego rzecz, nie posiada prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej związanego z tymi kosztami z tego względu, że owe osoby zostały mu udostępnione przez inny podmiot i w związku z tym nie mogą być uważane w rozumieniu owych przepisów za pracowników owego podatnika, pomimo że wskazane koszty mogą być uznane za pozostające w bezpośrednim i ścisłym związku z ogólnymi kosztami związanymi z całą działalnością gospodarczą wskazanego podatnika.”

Oczywiście, należy pamiętać, że, zgodnie z art.86 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia przysługuje pod warunkiem otrzymania przez Pana faktur dokumentujących dokonane wydatki, a w myśl art.86 ust.12 ustawy prawo to powstaje pod warunkiem nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo wykonania usługi, chyba, że dokonuje Pan odliczenia z faktury zaliczkowej.

Ewa Konarska