Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

June 1, 2014

Odliczenie VAT od wydatków na parking i przejazd autostradą

0 880

Mam w leasingu samochód, od którego odliczam 50% VAT. Rozumiem, że 50% podatku odliczam również od wydatków na eksploatację (naprawy, opony itp.). A co z wydatkami na parking czy przejazdy autostradą? Czy tu mogę odliczyć całość podatku?

ODPOWIEDŹ

W przypadku wydatków na parking i przejazdy autostradą również obowiązuje ograniczenie prawa do odliczenia podatku – do 50% podatku wynikającego z otrzymanej faktury.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Zgodnie z art.86a ust.3 ustawy powyższe ograniczenie nie ma zastosowania w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie, jednakże skoro odlicza Pan częściowo VAT od rat leasingowych rozumiem, że omawiany samochód nie spełnia warunków uprawniających do pełnego odliczenia.

Zgodnie z art.86a ust.2 ustawy o VAT do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w stosunku do których przysługuje ograniczone prawo do odliczenia podatku, zalicza się wydatki dotyczące:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową;

3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje, jakie wydatki należy uznać za związane z eksploatacją lub używaniem pojazdów. O ile wydatki takie jak naprawa samochodu, jego mycie, wymiana opon, nie budzą większych wątpliwości, o tyle wydatki niezwiązane stricte z utrzymaniem samochodu, takie jak właśnie opłaty za parking czy przejazd autostradą, mogą zastanawiać.

1 kwietnia 2014 roku Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach internetowych broszurę informacyjną „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi”. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa, zawartym w przedmiotowej broszurze, pojęcie „towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów” należy rozumieć szeroko i obejmuje ono zarówno wydatki z tytułu naprawy lub konserwacji pojazdów jak i wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (np. opłaty za parking, przejazdy autostradą).

Moim zdaniem, prezentowane powyżej stanowisko Ministerstwa Finansów jest nieco kontrowersyjne i można próbować również bronić stanowiska, zgodnie z którym opłaty za parking czy przejazd autostradą nie mają wystarczająco bezpośredniego związku z konkretnym pojazdem, żeby uznać je za dające ograniczone prawo do odliczenia podatku. Jednakże wobec tego, że oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów, wyrażone w broszurze informacyjnej każe wydatki te zakwalifikować do dających ograniczone prawo do odliczenia podatku, nie rekomenduję pełnego odliczenia podatku od tych wydatków bez indywidualnej interpretacji podatkowej lub wyroku sądu administracyjnego potwierdzających takie prawo.

Ewa Konarska