Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

May 2, 2014

Odliczenie VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi i niepodlegającymi opodatkowaniu

0 926

Kupiliśmy ubrania robocze i nowy sprzęt (m.in. miniciągnik, podkaszarki, kosiarki) dla działu gospodarczego naszej Gminy. Pracownicy zajmują się utrzymaniem zieleni, pracami sprzątania oraz drobnymi remontami na terenie i w budynkach należących do gminy, jak również na terenie i w budynkach należących do spółek, w których gmina posiada 100% udziału. Trudno jest rozdzielić precyzyjnie zużycie sprzętu i czasu pracy na rzecz gminy i spółek. Czy możemy w całości odliczyć VAT od przedmiotowych zakupów? Spółki płacą co miesiąc stałą kwotę gminie niezależnie od pory roku - sezonu na prace „ogrodowe” i ilości wykonanych w danym miesiącu prac.

ODPOWIEDŹ

Gmina może odliczyć podatek naliczony od wydatków związanych z zakupem ubrań roboczych i sprzętu dla działu gospodarczego, jeżeli wydatki będą związane z czynnościami opodatkowanymi lub czynnościami opodatkowanymi i niepodlegającymi opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z podstawową zasadą zawartą w art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione dwa zasadnicze warunki: odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi, a także przez podmiot inny niż zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Jak wynika z pytania Gmina zakupiła sprzęt do działu gospodarczego, który będzie służył do utrzymania zieleni, prac sprzątania oraz drobnych remontów na terenie i w budynkach należących do Gminy, jak również na terenie i w budynkach należących do spółek, w których Gmina posiada 100% udziału. Trudno jest rozdzielić te prace i Gmina ma wątpliwość, czy może odliczyć podatek naliczony w wysokości 100 %.

Stosownie do art.15 ust.6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Aby Gmina mogła skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art.86 ust.1 ustawy o VAT, należy zatem ocenić, czy Gmina jest podatnikiem, a przede wszystkim, z jakimi czynnościami będą związane wydatki zakupu ubrań i sprzętu. W tym celu należy z całości zakupów, wydzielić tę ich część, która nie jest związana z działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT i część, która jest związana z czynnościami opodatkowanymi.

W sytuacji, gdy Gmina nie jest w stanie określić, z jakim rodzajem działalności dany zakup jest związany, podatek od tych zakupów rozlicza na zasadach określonych w art. 90-91 ustawy o VAT. W takiej sytuacji Gmina może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Należy także pamiętać o stanowisku Naczelnego Sądu Administracyjnego w uchwale składu 7 sędziów z dnia 24 października 2011 roku o sygn. akt I FPS 9/10, zgodnie z którą, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi i niepodlegającymi opodatkowaniu i nie można tych wydatków jednoznacznie przypisać do tych czynności, nie ma obowiązku odliczania częściowego, podatnik może w całości odliczyć podatek.

Jeżeli zatem zakup ubrań roboczych i sprzętu będzie służył sprzedaży opodatkowanej, zaś realizacja danego zadania nie wynika z nałożonego na Gminę obowiązku wykonania zadań publicznych (zadań własnych) określonych ustawą o samorządzie gminnym, Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z uwagi na związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Odliczenie podatku naliczonego w wysokości 100 % będzie przysługiwało także, gdy zakup ten będzie związany z czynnościami opodatkowanymi i niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeżeli natomiast wydatki będą związane z czynnościami zwolnionymi i niepodlegającymi opodatkowaniu Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Iwona Porez