Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

September 30, 2016

Odliczenie VAT od wydatków związanych z samochodem używanym do celów mieszanych

0 1219

Firma zakupiła kilka samochodów osobowych, które służyć będą przedstawicielom handlowym w ich pracy. Ze względu na specyfikę pracy handlowców i niekiedy używanie przez nich samochodów do celów prywatnych (nieodpłatnie) firma nie złożyła VAT-26. W związku z tym odliczaniu podlega tylko 50% podatku naliczonego, zarówno od zakupionych samochodów, paliwa i serwisowania. W celach reklamowych postanowiono okleić samochody reklamą, a usługę wykonała specjalistyczna firma poligraficzna. Czy od usługi oklejenia samochodu należy także odliczyć 50% podatku naliczonego w kontekście braku złożonego VAT-26?

ODPOWIEDŹ

Podatnicy, którzy nie złożyli VAT-26 lub nie mogą z innych przyczyn odliczać 100% podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodem służbowym, mogą jednak odliczać 100% podatku, gdy wydatku nie można bezpośrednio powiązać z wydatkami ponoszonymi na utrzymanie sprawności użytkowej i funkcjonalnej samochodu. Organy podatkowe wskazują, ze wydatki typu pośredniego powinny mieć charakter ogólnych kosztów działalności gospodarczej. Usługa oklejania samochodu służbowego do celów służbowych korzysta więc z odliczenia 100% podatku naliczonego. Ze względu jednake na szczególną uwagę zwracaną przez organy podatkowe na odliczanie podatku naliczonego związanego z wydatkami związanymi z samochodami (50% czy 100%) wskazane jest skorzystanie każdorazowo z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Co do zasady, podatnicy – przedsiębiorcy, którzy złożyli VAT-26 (oraz w postaci np. instrukcji używania samochodów służbowych uniemożliwiającą ich wykorzystanie do celów prywatnych) mogą odliczać 100% podatku naliczonego, zarówno od zakupu samochodu jak i wydatków związanych z jego eksploatacją. Inaczej jest, gdy VAT-26 nie został złożony – wtedy występuje tylko możliwość odliczenia 50% podatku naliczonego. Ustawodawca użył ponadto w art.86a ust.2 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) sformułowania „inne towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem pojazdów”. Dlatego też może pojawić się praktyczny problem dla podatników, jakiego typu wydatki należy ująć w tej kategorii. Zgodnie z zasadą wykładni językowej jak i zasady, że normę prawną należy analizować całościowo, można wskazać, że w cytowanym wyżej sformułowaniu mieścić będą się tylko i wyłącznie wydatki, które są bezpośrednio związane z eksploatacją samochodów. Bezpośredniość w tym przypadku oznacza konieczność powiązania wydatków (w sensie techniczno-ekonomicznym) z wykorzystaniem samochodu, aby mógł on w sposób sprawny służyć osiąganiu celów transportowych. Pośredniość z kolei nie wiąże się z użytkowaniem techniczno - ekonomicznym samochodu, lecz z jego posiadaniem, a więc wydatki typu pośredniego to takie, które nie wpływają na możliwości użytkowania samochodu.

Przykład 1

Firma ze względu na awarię samochodu (naprawa pogwarancyjna) wymieniła katalizator i całą rurę wydechową. Jest to wydatek o charakterze bezpośrednim, gdyż bez tej wymiany auto nie będzie mogło służyć jako kompletny i zdatny do użytku środek trwały firmy. Wystąpi w tym przypadku 50% odliczenia podatku naliczonego, jeżeli samochód jest używany do celów mieszanych.

W przypadku ponoszenia wydatków pośrednich nie będą miały zastosowania ograniczenia wyrażone w art. 86a u.p.t.u. Jako przykład wydatku pośredniego można wymienić właśnie usługę oklejania samochodu do celów reklamowych. Jak wskazał w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2015 roku, nr IPPP1/443-1397/14-2/JL: Spółce przysługuje prawo do odliczenia pełnej (bez ograniczeń wynikających z art.86a ustawy) kwoty podatku naliczonego z faktury zakupu wymienionej usługi (sprawa dot. odliczenia VAT od nabytej usługi oklejenia reklamą samochodu służbowego).

Dość kontrowersyjny pogląd Ministra Finansów występuje w stosunku do możliwości zastosowania 100% odliczenia podatku naliczonego od wydatku z tytułu opłacania parkingu dla samochodów służbowych na podstawie umowy najmu powierzchni parkingowej. Otóż jak wskazał Dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 02.02.2015 roku, nr ITPP2/443-1468/14/KT, możliwość odliczenia 100% podatku naliczonego może być stosowana przez podatników tylko wtedy, gdy dane miejsce w ramach umowy najmu powierzchni parkingowej nie jest przypisane do konkretnego samochodu służbowego. Oznaczać to może potencjalny problem dla przedsiębiorców, którzy posiadają tylko jeden samochód służbowy, gdyż obiektywnie będzie tam umieszczany tylko ten pojazd.

Przykład 2

Firma mająca siedzibę w biurowcu podpisała z zarządcą nieruchomości umowę najmu powierzchni biurowej, gdzie jednocześnie przysługuje powierzchnia parkingowa o określonym metrażu, co odpowiada kilku miejscom parkingowym. Jeżeli założyć, że do tej wynajętej powierzchni nie będą przypisane konkretne pojazdy, to istnieje możliwość odliczenia 100% podatku naliczonego.

Jak można wnioskować z treści interpretacji parkowanie samochodu na wynajętej powierzchni nie ma bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością, a jest wydatkiem (kosztem) wykazującym tylko pośredni związek z przedmiotem działalności. Wynajmu powierzchni parkingowych nie należy natomiast mylić z dokonywaniem wydatków na opłacanie parkingów, np. w trakcie podróży służbowej. Jak wskazał w interpretacji indywidualnej Dyrektor IS w Katowicach z dnia 28.08.2014 r., sygn. IBPP2/443-482/14/AB: “… ponoszonych kosztów opłat parkingowych (…) nie można odnosić do ogółu wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sytuacji, gdy opłata taka dotyczy użytkowania konkretnego pojazdu, a przesłanka ta została wymieniona w art. 86a ust.2 pkt 3 ustawy”.

Dlatego też można uznać, że te wydatki (przy odliczaniu 50% podatku naliczonego), które mają bardziej charakter kosztów ogólnych prowadzonej działalności gospodarczej, a są związane z samochodem służbowym, mogą korzystać z odliczenia 100% podatku naliczonego.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.86a ust.2 pkt.3 ustawy o VAT.