Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

March 1, 2015

Odliczenie VAT od wydatków związanych z wynajmowanymi samochodami

0 947

Spółka nie posiada na stanie dostatecznej ilości samochodów osobowych, więc w razie potrzeby wynajmuje samochody osobowe na kilka dni, aby służyły pracownikom w czasie wyjazdów służbowych. Czy Spółka może odliczyć podatek VAT z faktur dokumentujących wynajem i wydatki eksploatacyjne oraz w jakiej wysokości?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady, zgodnie z art. 86a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Zgodnie z ust.2 cytowanego artykułu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

  1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

  2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

  3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Tak więc, jeżeli Spółka wynajmuje samochody na kilka dni, które służą pracownikom do wykonywania przez nich obowiązków służbowych, to, co do zasady, przysługuje jej prawo do odliczenia 50 % podatku naliczonego od wydatków dotyczących używania i eksploatacji tych samochodów za wyjątkiem paliwa. Należy bowiem przypomnieć, że do dnia 30 czerwca 2015 roku stosuje się całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanych paliw wykorzystywanych do napędu:

  1. samochodów osobowych;

  2. pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Natomiast przy zakupie paliwa przeznaczonego do napędu pozostałych pojazdów samochodowych, tj. pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe,

w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,

b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,

c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.

Podatnikowi, co do zasady, przysługuje prawo do odliczenia podatku w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego.

Ustawodawca w art. 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przewidział jednak sytuacje, w których kwotę podatku naliczonego stanowi 100% podatku od wydatków poniesionych na zakup i eksploatację pojazdu samochodowego. Dotyczy to m.in. przypadków, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zatem jeżeli wynajmowane samochody osobowe wykorzystywane byłyby wyłącznie do działalności gospodarczej, sposób ich wykorzystywania potwierdzony byłby prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdów, która wykluczy ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, oraz do każdego samochodu zostałaby złożona w urzędzie skarbowym informacja o przedmiotowym samochodzie - na druku VAT-26 – w terminie 7 dni od dnia, w którym Spółka poniosła pierwszy wydatek związany z każdym z tych pojazdów, wówczas przysługiwałoby pełne prawo do odliczenia podatku VAT od wszystkich wydatków związanych z tym pojazdem w tym również od zakupu paliwa.

Halina Lisowska