Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy do odliczenia podatku naliczonego od zakupów na świetlice wiejskie, które są wykorzystywane odpłatnie na wynajem i są udostępniane nieodpłatnie na zebrania sołeckie i wiejskie można stosować jeden prewskaźnik, np. obrotowy? Czy może na każdą świetlicę liczyć oddzielnie np. wskaźnik czasowy (mamy 17 świetlic wiejskich)?

ODPOWIEDŹ

Dokonując odliczeń podatku VAT od zakupów związanych z wydatkami świetlic wiejskich, Czytelnik jest zobowiązany do określenia prewspółczynnika dla każdej ze świetlic odrębnie.

UZASADNIENIE

Jednostka samorządu terytorialnego ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów towarów i usług w całości do czynności dających prawo do odliczenia, jednostka ma prawo do odliczenia jedynie tej kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia. W przypadku zakupu towarów i usług wykorzystywanych przez jednostkę zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów pozostających poza taką działalnością, których przypisanie w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego tylko w takiej części, którą można proporcjonalnie przypisać do jego działalności gospodarczej. W takim przypadku świetlica wiejska ma obowiązek określenia proporcji, według której powinna być obliczana kwota podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą (czyli z najmem).

W przypadku, gdy dokonywane zakupy będą służyć również działalności poza zakresem VAT /zebrania sołeckie/, a bezpośrednie przyporządkowanie tych zakupów do czynności najmu nie będzie możliwe, podatek naliczony od wydatków w danej jednostce organizacyjnej ustala się z wykorzystaniem tzw. prewspółczynnika.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego, nie można ustalić, jednego „całościowego” sposobu określenia proporcji dla jednostek samorządu terytorialnego jako osoby prawnej, tylko należy ustalić odrębnie sposoby określenia proporcji dla poszczególnych jednostek organizacyjnych.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników wprowadza wzory, według których można wyznaczyć sposoby określenia proporcji, uznane za najbardziej odpowiadające specyfice wykonywanej działalności. I tak, w przypadku m.in. jednostek samorządu terytorialnego, czy państwowych jednostek budżetowych w pierwszej kolejności należy zastosować kryterium obrotowe.

Reasumując, dokonując odliczeń podatku VAT od zakupów związanych z działalnością świetlic wiejskich, Czytelnik jest zobowiązany do stosowania prewspółczynnika w pierwszej kolejności obrotowego, ustalonego odrębnie dla każdej ze świetlic.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) pozycje 43 i 44 „Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych” lub pozycje 45 i 46 „Nabycie towarów i usług pozostałych”.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.86 ust.1, ust.2a do 2h ustawy o VAT, §3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 roku w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.