Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , NIERUCHOMOŚCI

October 1, 2017

Odliczenie VAT od zakupu lub wynajmu miejsc parkingowych na cele pracowników, służbowe oraz kontrahentów

0 2709

Spółka rozważa zakup lub wynajem powierzchni parkingowych przed biurowcem, w którym posiada biura służące obsłudze klientów. Są one niezbędne do prawidłowej obsługi klientów, co wynika z faktu iż w okolicach biurowca są tylko domy mieszkalne i miejsca parkingowe przynależne do nich. Czy wykupując takie miejsca parkingowe lub wynajmując je, spółka będzie miała możliwość odliczenia z faktur zakupowych 100% podatku naliczonego. Należy nadmienić, że na miejscach parkingowych będą mogli parkować klienci, samochody służbowe spółki oraz pracownicy. Samochody służbowe, które będą parkowane nie mają złożonych informacji VAT-26 i spółka odlicza od wydatków związanych z ich eksploatacją 50% podatku naliczonego. Spółka za wynajem powierzchni biurowych jak i ewentualnie miejsc parkingowych będzie otrzymywać jedną fakturę, a kwota do zapłaty będzie wynikać z załącznika do umowy.

ODPOWIEDŹ

Czynni podatnicy VAT stosują do zakupu i eksploatacji aut służbowych odliczenie podatku naliczonego na poziomie 50%. W przypadku wykupu miejsca parkingowego wystąpi możliwość odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100%, jeżeli zakup będzie związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Natomiast w przypadku wynajmu miejsc parkingowych, które będą ogólnie dostępne podatek naliczony do odliczenia wyniesie 100%. Inaczej będzie w przypadku przypisania miejsc parkingowych do aut służbowych - wtedy należy uznać, że wydatki na wynajem mają związek z eksploatacją aut służbowych i należy odliczyć taką kwotę podatku naliczonego jak od zakupu i eksploatacji auta - tj. 50%.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy wskazać, że ustawodawca w treści art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) stwierdza, iż: W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego …. Z kolei zgodnie z art.86 ust.2 pkt 1 lit.a kwotę podatku naliczonego stanowi … suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu … nabycia towarów i usług. Ponadto ustawodawca szczegółowo i oddzielnie uregulował zagadnienie możliwości odliczania podatku naliczonego od zakupu i eksploatacji samochodów innych niż ciężarowe (do 3,5 tony).

Jak wskazuje się w art. 86a ust.1 pkt 1 u.p.t.u.: W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.2, stanowi 50% kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Zasadą jest więc, że podatnik VAT odlicza 50% podatku, natomiast przy spełnieniu określonych warunków (między innymi złożenie VAT-26 i prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu) będzie miał prawo odliczać 100%. Decydującą kwestią w przypadku wykupu lub wynajmu miejsc parkingowych jest określenie, czy np. umowa najmu na parking czy też wykup, na którym mają parkować klienci, pracownicy czy też auta służbowe ma związek z treścią art.86a ust.2 u.p.t.u, tj..:

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust.1, zalicza się wydatki dotyczące:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

  • używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione

  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Pewne wątpliwości budzi użycie zwrotu „oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów”. Jednakże należy zauważyć, że:

  • wykup miejsc parkingowych nie ma żadnego związku z używaniem aut służbowych - jest to nabycie składnika majątku na własność,

  • wynajęcie w ramach umowy najmu miejsc parkingowych nie jest z kolei wydatkiem ściśle związanym z autami służbowymi spółki – miejsca parkingowe będą miały bowiem charakter ogólnodostępny, głównie dla klientów, a zatem będą związane z podstawową działalnością spółki (z faktu, iż jest ona czynnym podatnikiem VAT można wnioskować, iż wykonuje czynności opodatkowane).

Zatem, jeżeli miejsca parkingowe (wynajmowane) będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi, to podatek naliczony będzie możliwy do odliczenia w 100%. Występuje tu pośredni związek pomiędzy wydatkiem z tytułu umowy najmu a obrotem opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Inaczej kwestia odliczenia 100% podatku naliczonego przedstawiałaby się w sytuacji, gdyby miejsca parkingowe byłby ściśle powiązane z konkretnymi samochodami osobowymi. Wtedy organy podatkowe, wydatki na najem takich miejsc parkingowych, mogłyby uznać za związane z eksploatacją aut, od których przysługuje 50% odliczenia podatku naliczonego.

Przykład 1

Spółka wykupiła od właściciela biurowca miejsca parkingowe. Użytkuje ona do celów działalności gospodarczej samochody, od których odlicza 50% podatku naliczonego. Kupno miejsc parkingowych nie ma żadnego związku z charakterem aut na gruncie podatku od towarów i usług.

Przykład 2

Spółka wynajmująca pomieszczenia biurowe, celem zwiększenia obrotów, chce wynająć miejsca parkingowe przed biurowcem. Użytkuje auta służbowe, dla których odlicza 50% podatku naliczonego. Jeżeli wynajmowane miejsca parkingowe będą ogólnie dostępne, odliczenie podatku naliczonego z faktur za wynajem wyniesie 100% podatku naliczonego, natomiast jeżeli do miejsc parkingowych będą przypisane auta z odliczeniem 50%, to organy podatkowe uznają, iż miejsce parkingowe ma związek z eksploatacją aut służbowych. Odliczenie wyniesie wtedy 50% podatku naliczonego.

Ewidencja w deklaracjach: W przypadku nabycia na własność, wartość netto zakupu poz.43 a podatek naliczony w poz. 44; w przypadku wynajmu wartość netto w poz.45, a podatek naliczony w poz. 46.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art. 86 ust.1, art.86 ust.2 pkt 1 lit.a, art. 86a ust.1 pkt 1 oraz art.86a ust.2 ustawy o VAT.