Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 2, 2018

Odliczenie VAT od zakupu mieszkania przeznaczonego na najem krótkoterminowy

0 1778

Podatnikowi przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionego lokalu mieszkalnego przeznaczonego na cele wynajmu krótkoterminowego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 września 2018 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.513.2018.2.EA

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. W marcu 2018 r. zakupił lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym od dewelopera w ramach pierwszego zasiedlenia. Faktura VAT z dnia 20 marca 2018 r. zawiera 8% podatek VAT. Kupiony, nowy lokal mieszkalny jest przeznaczony na cele wynajmu krótkoterminowego.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego lokalu mieszkalnego?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy – przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W tym miejscu wskazać należy, że najem stanowi usługę, co do zasady, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Przy czym cel, jak i charakter wynajmowanego lokalu, decydują o wysokości stawki podatku bądź też o zwolnieniu od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Z powołanych przepisów wynika, że ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta świadczenie usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). W związku z tym zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy. Przy czym przepis nie uzależnia zastosowania zwolnienia od rodzaju czy formy prawnej podmiotu świadczącego usługę, jak i podmiotu nabywającego tę usługę.

Należy ponadto zauważyć, że stosownie do art. 43 ust. 20 ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 36, nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy. W załączniku nr 3 do ustawy – stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, pod pozycją nr 163 wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55, tj. „Usługi związane z zakwaterowaniem”.

W tym miejscu warto odnieść się do samego pojęcia „zakwaterowanie”. W związku z tym, że nie zostało ono zdefiniowane w ustawie o VAT, przy ustalaniu jego zakresu znaczeniowego należy odwołać się do wykładni językowej. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN „zakwaterować” znaczy „przydzielić komuś miejsce czasowego zamieszkania”. Z kolei „zakwaterować się” znaczy „zamieszkać gdzieś tymczasowo”.

Ponadto zgodnie z pkt 1 objaśnień do ww. załącznika nr 3, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Powyższe oznacza, że w przypadku gdy towar lub usługa wymieniony w załączniku nr 3 do ustawy, jednocześnie na mocy innego przepisu korzysta ze zwolnienia od podatku lub podlega opodatkowaniu stawką niższą niż 8%, to zapis załącznika nie znajduje dla danego towaru lub usługi zastosowania.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w oparciu o powołane przepisy prawa prowadzi do stwierdzenia, że skoro przedmiotem zakupu był lokal mieszkalny (w ramach pierwszego zasiedlenia) opodatkowany stawką 8%, o ile faktycznie – na co wskazują okoliczności przedstawione we wniosku – lokal ten będzie służył wyłącznie sprzedaży opodatkowanej (najem krótkoterminowy a nie cel mieszkaniowy) i nie będzie wykorzystywany na cele prywatne, to Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, przy założeniu że nie wystąpią przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy. Wówczas zostaną spełnione warunki wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36, art. 43 ust. 20 art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.