Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

July 31, 2014

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do ciągnika rolniczego i kombajnu

0 2232

Czy można odliczyć pełną wartość podatku naliczonego od maszyn rolniczych, pojazdów (ciągników, kombajnów, itp.) oraz paliwa do nich w gospodarstwie rolnym nie prowadzącym działalności gospodarczej? Rolnik zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT.Jakie są formalności związane z odliczaniem VAT naliczonego od paliwa do maszyn i pojazdów w takim gospodarstwie rolnym. Czy potrzebne są zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów (lub jakiejś innej instytucji)? Czy do wykazania odliczenia wystarczą tylko faktury VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, Czytelniczka ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT w związku z zakupem maszyn rolniczych, ciągników, kombajnów oraz paliwa do nich pod warunkiem, że wykorzystywane są wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

UZASADNIENIE

Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi podatku od towarów i usług skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z art. 86 ust. 1 wskazanej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do dokonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wątpliwości wiążą się z możliwością odliczenia podatku VAT, od zakupu maszyn i pojazdów rolniczych oraz paliwa do nich, w związku ze zmianami jakie weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2014 roku. W obecnym stanie prawnym to art. 86a ww. ustawy reguluje prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Stąd podstawowym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest co uważa się za pojazd samochodowy. Zgodnie z art. 2 pkt.34 ww. ustawy za pojazd samochodowy rozumie się: pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jak widzimy ustawodawca odwołał się tutaj to definicji pojazdu samochodowego użytej w ustawie prawo o ruchu drogowym. Z art. 2 pkt 33 tej ustawy wynika, że pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Jak wynika z przytoczonego objaśnienia ciągnik rolniczy wyłączony jest z definicji pojazdu samochodowego, natomiast kombajn rolniczy nie przekracza prędkości 25 km/h (osiąga prędkość 21 km/h), stąd pojazdy te nie są zaliczane do pojazdów samochodowych, a tym samym wskazane w art. 86a ograniczenia w odliczeniu podatku VAT nie mają do nich zastosowania.

Jeżeli zatem wskazane pojazdy służą wyłącznie wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT-em, podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich zakupu, używania oraz zakupu paliwa służącego do ich napędu. Nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowej ewidencji, ani przeprowadzania dodatkowych badań technicznych pojazdów. Podstawą do dokonania odliczenia podatku jest posiadanie faktury, wystawionej zgodnie z art. 106e ustawy o VAT, dokumentującej zakup pojazdu lub paliwa do niego oraz ujęcie jej w rejestrze podatku naliczonego oraz w deklaracji VAT.

Agnieszka Kołodziejczak