Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

July 31, 2016

Odliczenie VAT od zakupu posiłków dla pracowników

0 1953

Dla grupy pracowników pracujących przy inwentaryzacji do późnych godzin wieczornych zakupiliśmy posiłki i napoje (pizza, cola, burgery). Czy mamy prawo odliczyć VAT od takiej faktury? Sądzę, że tak - nie przewidzieliśmy, że ta praca tak się przedłuży, a nie mogliśmy tego przełożyć na kolejny dzień.

UZASADNIENIE

Poniesione wydatki na zakup posiłków i napoi dla pracowników są związane z czynnościami opodatkowanymi w sposób pośredni, tak więc podatnikowi przysługuje odliczenie podatku VAT od tych wydatków.

ODPOWIEDŹ

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z opisu sprawy wynika, że Czytelnik zakupił dla grupy pracowników pracujących przy inwentaryzacji do późnych godzin wieczornych posiłki i napoje (pizza, cola, burgery). Wątpliwość dotyczy możliwości odliczenia podatku VAT od tych wydatków.

Przy określeniu prawa do odliczenia podatku VAT, istotny jest przede wszystkim cel nabycia, tzn. czy dany towar lub usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych. Wówczas po spełnieniu wymogów formalnych określonych w ustawie, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Związek z czynnościami opodatkowanymi może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki związane są z całokształtem funkcjonowania firmy, czyli mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Tak więc o pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika.

Biorąc pod uwagę interpretacje przepisów, zdaniem Redakcji, należy uznać, że nabyte przez Czytelnika zakupy mają pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych, o ile Czytelnik właśnie takie świadczy. Wprawdzie zakupione posiłki i napoje nie będą służyć dalszej odsprzedaży, ale są zakupione dla pracowników, którzy wykonują zadania służbowe (inwentaryzację), a nie są darowizną i nie można stwierdzić, ze zaspakajają potrzeby osobiste. Tak więc wydatki te mają wpływ na ogólne funkcjonowanie firmy i przyczyniają się pośrednio do generowania obrotu.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.