Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 4, 2014

Odliczenie VAT od zakupu samochodu osobowego do przewozu osób niepełnosprawnych

0 1289

Gmina nie może odliczyć VAT, gdyż samochód będzie służyć działalności statutowej, a nie działalności opodatkowanej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2014 roku nr ITPP2/443-827/14/RS

Sytuacja Podatnika

Gmina zawarła umowę na dofinansowanie zakupu samochodu osobowego do przewozu osób niepełnosprawnych. Środki dotyczą dotacji z PEFRON. Dofinansowanie wynosi 50% wartości zakupu środka trwałego. Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Samochód wykorzystywany będzie nieodpłatnie do przewozu dzieci niepełnosprawnych oraz przewozów służbowych pracowników Urzędu Gminy. W związku z tym środek trwały wykorzystywany będzie do działalności statutowej Gminy, a nie do działalności opodatkowanej. Czy Gmina jako podatnik VAT może odliczyć VAT od zakupu samochodu osobowego do przewozu osób niepełnosprawnych oraz pracowników Urzędu Gminy w celach służbowych?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Stosownie do dyspozycji art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z ww. przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych regulacji prowadzi do stwierdzenia, że skoro nabyty samochód nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych, Gmina nie będzie miała możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu jego nabycia.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2014 roku o podatku od towarów i usług.