Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , OCHRONA ZDROWIA

March 1, 2013

Odliczenie VAT od zakupu sprzętu komputerowego przez ZOZ

0 1074

ZOZ świadczący jedynie usługi w zakresie działalności podstawowej (zwolnionej) nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu sprzętu komputerowego z oprogramowaniem.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 5 lutego 2013 roku nr IPTPP1/443-31/13-2/IG.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, otrzymał dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013, na realizację projektu pn. „…”. Zakupiony sprzęt jest wykorzystywany do prowadzenia działalności podstawowej. Działalnością podstawową jest wykonywanie usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywana przez zakłady opieki zdrowotnej. Usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 86 i są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Wszystkie faktury dokumentujące poniesione wydatki na realizację przedmiotowego projektu są wystawione na Wnioskodawcę.

Czy Wnioskodawca mógł odliczyć podatek od towarów i usług od zakupionego sprzętu, który służy wyłącznie do prowadzenia działalności podstawowej?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie jest spełniony, gdyż towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem. Zatem, Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją opisanego projektu.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. „…”, ponieważ - jak wskazał Zainteresowany - poniesione wydatki są związane z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.

W zakresie przedmiotowego projektu Zainteresowany nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, nie będzie miał zatem możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 9 ww. rozporządzenia.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.