Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

April 9, 2018

Odliczenie VAT przez fizykoterapeutę

0 1201

Działalność fizykoterapeuty korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, stąd nie ma on prawa do dokonania odliczenia VAT z faktur związanych z zakupami służącymi jego działalności.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 20018 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.26.2018.1.DM

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Zgodnie z klasyfikacją PKD jest to kod 8690A - działalność fizjoterapeutyczna, oraz kod 8622Z - praktyka lekarska specjalistyczna. W związku z tym usługi wykonywane w ramach działalności korzystają ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

W 2017 roku Wnioskodawca zawarł umowę z Województwem na dofinansowanie zakupu środków trwałych które będą wykorzystywane w działalności gospodarczej. Dodatkowo w ramach umowy Wnioskodawca był zobowiązany ponieść koszty związane z przygotowaniem i promocją projektu. Środki otrzymane w ramach dofinansowania pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie stanowi 84% poniesionych wydatków.

W związku z tym, że wszystkie wydatki poniesione w ramach umowy związane są z działalnością gospodarczą, Wnioskodawca nie dokonał odliczenia podatku VAT zawartego w tych fakturach.

Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo nie odliczając podatku VAT zawartego w fakturach związanych z zakupami określonymi w zawartej umowie dotacji?

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. 

Z treści cytowanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. 

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, że warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie został spełniony, ponieważ – jak wskazano we wniosku – zakupione przez Wnioskodawcę środki trwałe, nie są związane z czynnościami opodatkowanymi. W konsekwencji nie przysługuje Wnioskodawcę prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach związanych z zakupami określonymi w umowie dotacji.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.