Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

October 31, 2015

Odliczenie VAT przez Gminę od wydatków związanych z samochodem osobowym

0 1533

Gmina prowadzi poprzez Urząd Gminy gospodarkę wodno-ściekową i z tytułu kosztów w tych dziedzinach odlicza podatek VAT. W miesiącu wrześniu 2015 Gmina zakupiła samochód osobowy, który częściowo będzie wykorzystywany do działań związanych z gospodarką wodno-ściekową np. odczyt liczników wodomierza przez inkasenta, ale będzie również wykorzystywany do działalności pozostałej nieopodatkowanej podatkiem VAT. Czy w takich okolicznościach możemy odliczyć w całości podatek VAT od zakupionego samochodu oraz np. zakup paliwa?

ODPOWIEDŹ

W przypadku używania samochodu do działalności tzw. „mieszanej”, czyli działalności gospodarczej i czynności innych niż działalność gospodarcza, tj. jak w przypadku Gminy niepodlegających opodatkowaniu VAT, w których Gmina nie występuje jako podatnik, można odliczyć podatek naliczony w wysokości 50% od zakupu samochodu, paliwa i innych wydatków.

UZASADNIENIE

W związku ze zmianami ustawy o podatku od towarów i usług od 1 kwietnia 2014 roku podatnicy wykorzystujący w działalności gospodarczej samochody osobowe muszą się podporządkować pewnym ograniczeniom.

Co do zasady, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy mają prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego w związku z wydatkami związanymi z pojazdami samochodowymi. Przepis ten jednak nie ma zastosowania, w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 3).

Każdy podatnik wykorzystujący w firmie pojazd samochodowy, którego konstrukcja nie wyklucza użycia do celów innych niż służbowe (m.in. samochody osobowe), musi spełnić szereg wymogów, aby móc odliczyć 100% podatku VAT. Pełne odliczanie podatku VAT jest możliwe dopiero po zgłoszeniu pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26 jako samochód firmowy - wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej. Wyłączne użytkowanie pojazdu na cele działalności musi zostać potwierdzone prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, a podatnik jest obowiązany sporządzić regulamin wykorzystywania samochodu w firmie.

Jak wynika z pytania, Gmina zakupiła samochód osobowy, który częściowo będzie wykorzystywany do działań związanych z gospodarką wodno-ściekową np. odczyt liczników wodomierza przez inkasenta, ale będzie również wykorzystywany do działalności pozostałej nie opodatkowanej podatkiem VAT.

Aby rozstrzygnąć jaka wysokość podatku naliczonego może być odliczona od zakupu samochodu i paliwa, należy rozważyć do jakich celów będzie służył zakupiony samochód, czy wyłącznie do działalności gospodarczej, a więc zadań wykorzystywanych przez Gminę jako podatnika.

Od 1 kwietnia 2014 roku, została przyjęta zasada, że pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, są pojazdami wykorzystywanymi nie tylko do działalności gospodarczej. Tak więc ustawodawca postanowił, że te pojazdy wykorzystywane w celach „mieszanych” /tj. do celów zarówno związanych jak i do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą/ są wykorzystywane średnio w 50% w działalności.

W związku z tym, w ustawie o VAT przyjęto, że w takich przypadkach podatnik może odliczyć 50% podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup samochodu, a także innych wydatków związanych z samochodem, tj. paliwa, napraw, części zamiennych itp.

Należy pamiętać, że gdyby Gmina nawet jednorazowo wykorzystała zakupiony samochód do celów innych niż działalność gospodarcza, należy uznać, że służy on do działalności „mieszanej”. Oczywiście podatnik może odliczyć 100% podatku naliczonego od zakupu samochodu, jeżeli jest w stanie udowodnić, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej. Wówczas musi prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT, a także wprowadzić odpowiedni regulamin, czy zarządzenia, które będą potwierdzać, ze samochód jest używany wyłącznie do działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku tego samochodu przez np. pracowników.

Ponadto podatnik ma obowiązek złożenia informacji o pojazdach w terminie 7 dni od daty poniesienia pierwszego wydatku związanego z używanym samochodem do właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

Jeżeli podatnik nie zdecyduje się na zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego, oznacza to użytek mieszany - czyli również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, co skutkuje ograniczeniem w odliczeniach podatku VAT do 50% w stosunku do zakupu pojazdu i innych wydatków związanych z tym pojazdem. Z pytania wynika, że Gmina będzie wykorzystywała przedmiotowy samochód zarówno do działalności gospodarczej, w której występuje jako podatnik jak również do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT, a więc takich w których nie występuje jako podatnik, a zatem do celów innych niż działalność gospodarcza. Zatem Gmina ma prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego od zakupu samochodu, paliwa i innych wydatków.

Karol Zen