Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

June 1, 2018

Odliczenie VAT przez Gminę zakupu usług audytowych

0 956

W Urzędzie Gminy i jednostkach podległych (szkoły) oraz w ZUK i Domu Kultury został przeprowadzony audyt bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych. Firma wystawiła fakturę VAT. Gmina obciążyła szkoły notą księgową a ZUK i DK fakturami VAT. Jak Gmina powinna rozliczyć fakturę za audyt?

ODPOWIEDŹ

Gmina może w całości odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury zakupu usług audytowych w części jaka przypada na ZUK i Dom Kultury.

Aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku od wydatków związanych z usługą audytu na rzecz samej Gminy, powinna zastosować tzw. preproporcję, która określi procentowo związek poniesionych nakładów z działalnością podlegającą ustawie o VAT (opodatkowaną lub zwolnioną) oraz z działalnością pozostającą poza zakresem VAT, czyli np. zadaniami własnymi Gminy, a następnie zastosować proporcję.

UZASADNIENIE

W przedmiotowej sprawie Dom Kultury czy ZUK mają status podmiotu samodzielnie wykonującego działalność gospodarczą i są odrębnym od Gminy podatnikiem VAT (nie został objęty centralizacją rozliczeń VAT). Zatem rozliczenia sprzedaży i zakupu towarów i usług pomiędzy Gminą a tymi jednostkami muszą odbywać się na zasadach zapisanych w ustawach podatkowych.

W związku z tym Gmina ma obowiązek wystawić fakturę i zastosować stawkę VAT 23% dla usług audytowych.

W przypadku gdy podatnik VAT przenosi koszty, czyli je refakturuje, przyjmuje się, że działa on we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej. Oznacza to dla celów VAT, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi (fikcja prawna). Jest on zatem zobowiązany do rozpoznania z tego tytułu obowiązku podatkowego. Czyni to na zasadach przewidzianych dla „refakturowanych” usług lub na zasadach ogólnych, jeśli ustawa o VAT nie przewiduje szczególnych zasad.

Z tytułu przenoszenia takich kosztów podatnik może też dokonać 100% odliczeń. Czyli tyle ile naliczy, tyle odliczy. Dostawa (także refakturowanie) usług na rzecz jednostek należących do tej samej gminy (tego samego organu prowadzącego), ma charakter świadczenia wewnętrznego, czyli niepodlegającego VAT. Takich czynności i kwot należnych z nimi związanych w deklaracji VAT-7 nie wykazuje się.

Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wskazanych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od usług audytowych, które będą służyć działalności opodatkowanej.

W przypadku usług audytowych przypadających na Gminę, jeśli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów usług w całości do czynności dających prawo do odliczenia, jednostka ma prawo do odliczenia jedynie tej kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia. W przypadku zakupu usług wykorzystywanych przez jednostkę zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów pozostających poza taką działalnością, których przypisanie w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego tylko w takiej części, którą można proporcjonalnie przypisać do jego działalności gospodarczej. W takim przypadku Gmina ma obowiązek określenia proporcji, według której powinna być obliczana kwota podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą. Podatek naliczony od tych wydatków należy ustalić z wykorzystaniem tzw. prewspółczynnika.

W zakresie pozostałej części podatku naliczonego, tj. od zakupu usług audytowych, przypadającej na szkoły, ZUK i DK, jeśli szkoły w ogóle nie świadczą usług opodatkowanych, możliwe będzie jedynie odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu usług na rzecz DK i ZUK.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) zakup usług należy wykazać w pozycji 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.