Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 17, 2018

Odliczenie VAT przez Parafię od konserwacji i renowacji kościoła

0 1102

Parafia nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupy dokonywane w związku z realizacją projektu w zakresie konserwacji i renowacji ołtarza w kościele, sfinansowanego ze źródeł Unii Europejskiej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2018 roku nr 0113-KDIPT1-3.4012.524.2018.1.JM

Sytuacja Podatnika

Parafia Rzymskokatolicka realizuje projekt w ramach działania 19 PROW „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa historyczno – kulturowego poprzez konserwację i renowację ołtarza w kościele.

Parafia nie jest i nigdy nie była czynnym podatnikiem VAT co wynika z treści art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towaru i usług. Nie prowadzi działalności gospodarczej w ogóle, a rozmiar działalności związanej z funkcjonowaniem parafii jest nieznaczny i nie przekracza kwoty określonej w cytowanym przepisie. Efekty powstałe w wyniku projektu nie będą związane w żaden sposób z czynnościami opodatkowanymi bowiem Wnioskodawca nie stanie się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Czy Parafia ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej? (poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność – PROW 2014-2020.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „”, ponieważ efekty projektu nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi, a Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT.

Podstawa prawna: art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.