Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 4, 2014

Odliczenie VAT przy płatnym wykorzystaniu samochodów do celów prywatnych

0 952

Pełne odliczenie VAT z tytułu napraw i konserwacji samochodów osobowych, pomimo odpłatności za używanie pojazdów służbowych do celów prywatnych jest niemożliwe.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2014 roku nr IPTPP4/443-447/14-4/MK.

Sytuacja Podatnika

Spółka udostępnia służbowe samochody osobowe przedstawicielom handlowym do wykorzystywania zarówno do prowadzenia sprzedaży produktów spółki, jak i w pewnym zakresie do celów prywatnych. W przypadku jednego pojazdu, spółka zdecydowała się podpisać z pracownikiem umowę o odpowiedzialności za powierzone mienie, na podstawie której pracownik zobowiązał się do zwrotu 20% kosztów poniesionych przez spółkę za używanie samochodu. Kwota uiszczana przez pracownika była potwierdzana fakturą VAT. W związku z powyższym, spółce nasunęły się wątpliwości, czy przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych na naprawy i konserwację powyższych pojazdów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W stosunku do wszystkich samochodów osobowych wykorzystywanych przez pracowników do celów służbowych oraz prywatnych, spółce przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT z tytułu naprawy i konserwacji pojazdów. Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, iż nawet dokonana zapłaty za prywatne użytkowanie pojazdu przez pracownika użytkującego dany samochód osobowy, nie potwierdza, że pojazd ten wykorzystywany jest wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą spółki. Nie można bowiem jednoznacznie ustalić, które przejazdy odbywają się w ramach wykonywania obowiązków służbowych, a które są już prywatnymi podróżami pracownika. W konsekwencji stwierdzono, że taki sposób wykorzystywania pojazdów nie daje prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami na naprawę i konserwację pojazdów.

Podstawa prawna: art. 86, art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.