Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

June 2, 2014

Odliczenie VAT w przypadku wykorzystania prywatnego samochodu osobowego pracownika w firmie pracodawcy

0 1533

Samochód prywatny pracownika, użyczony pracodawcy, za który pracownik (właściciel) otrzymuje ryczałt za kilometr przejechany, nie wprowadzony do środków trwałych i paliwo obecnie jest rozliczane na zasadzie ewidencji przebiegu pojazdów. Czy od pierwszego kwietnia obowiązuje ta sama zasada odliczania podatku VAT tj. 50% jak inne pojazdy osobowe, czy pozostaje zasada obowiązująca przed 1 kwietnia. Nie znalazłam w przepisach wyjaśnienia jakie pozostają zasady  rozliczania podatku VAT dotyczących samochodów osobowych nie wprowadzonych do środków trwałych.

ODPOWIEDŹ

W przypadku samochodów osobowych, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, nie można obiektywnie wykluczyć braku możliwości wykorzystania ich do użytku prywatnego. Dlatego też, dla pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami, muszą być spełnione łącznie poniższe warunki:

- sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania wyklucza ich użycie do celów prywatnych ( regulaminy, umowy, zarządzenia),- wykluczenie użytku prywatnego musi być potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych  pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu,

- podatnik zobowiązany jest złożyć naczelnikowi urzędu informację o tych pojazdach w ciągu 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

Tak więc dla pełnego odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków związanych z tymi pojazdami (włącznie z paliwem) należałoby bezwzględnie wykluczyć możliwość wykorzystania pojazdu do celów prywatnych (np. obowiązek pozostawienia użyczonego pojazdu na placu firmy po godzinach pracy), co potwierdzałaby prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

W przypadku, gdy nie będą spełnione kryteria obiektywności wykluczające możliwość wykorzystania takiego pojazdu do celów prywatnych i brak będzie ewidencji przebiegu pojazdu, przysługiwać będzie Pani ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego od wszystkich wydatków związanych z przedmiotowym samochodem, za wyjątkiem paliwa.

Ustawodawca uzależnia bowiem wysokość odliczenia podatku od nabywanych paliw do napędu samochodów wykorzystywanych do celów „mieszanych” od rodzaju pojazdu samochodowego.

I tak:

1) do dnia 30 czerwca 2015 r. stosuje się całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanych paliw wykorzystywanych do napędu:

- samochodów osobowych;

- pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

2) przy zakupie paliwa przeznaczonego do napędu pozostałych pojazdów samochodowych, o ładowności równej lub większej niż w/w w punktach a,b oraz c podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego (art. 12 ustawy z dnia 7 lutego 2014r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw).

Dagmara Lisowska