Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

March 31, 2014

Odliczenie VAT w sytuacji obciążania fakturą za prywatne wykorzystanie samochodów

0 869

Moja firma ma samochody, które są używane przez pracowników również na cele prywatne, jednakże pracownicy ci są co miesiąc obciążani fakturą za prywatne wykorzystanie pojazdów. Czy od 1 kwietnia mamy prawo do odliczenia całości VAT od rat leasingowych i innych wydatków na te pojazdy?

ODPOWIEDŹ

Tak, pod warunkiem, że firma prowadzi ewidencje przebiegu pojazdów i pojazdy zostaną zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

Ustawa z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw ogranicza do 50% prawo do odliczenia podatku naliczonego między innymi z tytułu używania pojazdów na podstawie umowy leasingu, a także usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Nowelizacja ta pozbawia również podatników wykorzystujących niektóre rodzaje samochodów na cele mieszane (czyli związane i niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą) prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do ich napędu.

Opisane powyżej ograniczenia nie mają jednak zastosowania w przypadku, gdy samochody są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art.86a ust.3 pkt 1 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 roku oraz art.12 ust.2 ustawy zmieniającej). Zgodnie z art.86a ust.4 pkt 1 ustawy o VAT pojazdy samochodowe są uważane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób ich wykorzystania, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna być prowadzona od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej (art.86a ust.6 ustawy o VAT), a pojazdy powinny zostać zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek z nimi związany (art.86a ust.12 ustawy o VAT). W przypadku samochodów używanych przez podatnika przed 1 kwietnia 2014 roku ewidencję przebiegu pojazdów należy prowadzić od dnia, w którym poniesiono pierwszy od 1 kwietnia 2014 roku wydatek związany z tymi pojazdami, a samochody należy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia poniesienia tego wydatku (art.8 w/w ustawy zmieniającej).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu firma obciąża pracowników fakturą za prywatne wykorzystanie służbowych samochodów, a zatem to wykorzystanie staje się również wykorzystaniem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji firma jest uprawniona twierdzić, że samochody są wykorzystywane wyłącznie do jej działalności gospodarczej. Fakt ten powinien jednak znaleźć potwierdzenie w firmowych procedurach dotyczących używania pojazdów – warto jest zadbać o odpowiednie procedury wewnętrzne, z których jednoznacznie wynikałoby, że za każde prywatne wykorzystanie samochodu pracownicy są obciążani fakturą VAT. Te procedury oraz prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów, a także zgłoszenie samochodów organowi podatkowemu w odpowiednim terminie dadzą prawo do odliczenia całości podatku naliczonego związanego z użytkowaniem służbowych pojazdów.

W tym momencie pojawia się praktyczna wątpliwość dotycząca sposobu zapisywania w ewidencji prywatnego używania pojazdów, udokumentowanego fakturą. Zgodnie z art.86a ust.7 pkt 4 ustawy o VAT ewidencja powinna bowiem zawierać między innymi datę i cel wyjazdu, opisu trasy, liczbę przejechanych kilometrów oraz imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem. W przypadku wykorzystywania pojazdów na cele prywatne pracownicy mogą niechętnie udzielać takich informacji.

Warto również pamiętać o art.13 ustawy zmieniającej, zgodnie z którym w przypadku pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy leasingu zawartej przed 1 kwietnia 2014 roku, w stosunku do których przysługiwało Państwu przed 1 kwietnia pełne prawo do odliczenia VAT, zachowacie państwo pełne prawo do odliczenia podatku od rat leasingowych, pod warunkiem, że:

a)  pojazdy samochodowe będące przedmiotem tych umów zostały Państwu wydane przed 1 kwietnia,

b)  umowy zostaną zarejestrowane u właściwego dla Państwa naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia 2014 roku.

Prawo do odliczenia nie uwzględnia zmian umowy dokonywanych po 1 kwietnia 2014.

Ewa Konarska