Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 27, 2017

Odliczenie VAT w związku z organizacją imprezy kulturalnej przez GOKiR

0 1114

Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji korzystając ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zapłaconego w związku z realizacją imprezy kulturalnej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 sierpnia 2017 roku nr 0112-KDIL2-3.4012.225.2017.2.AŻ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca to samorządowa instytucja kultury wpisana do Rejestru Kultury, prowadzonego przez Gminę. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w ramach działalności statutowej zajmuje się upowszechnianiem kultury na terenie Gminy. Na działalność Ośrodek otrzymuje z urzędu Gminy dotację bez konkretnego wskazania na jaki cel mają być przeznaczone. W 2017 r. Gminny Ośrodek chce wystąpić do Lokalnej Grupy Działania o dotację w ramach programu operacyjnego PROW na organizację imprezy kulturalnej, na którą wstęp jest bezpłatny. GOKiR wskazał na wydatki jakie poniesie w ramach projektu. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji nie figuruje w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Gminny Ośrodek Kultury Rekreacji jest samorządową instytucja kultury, działająca w oparciu o Statut Ośrodka, Uchwałę Rady Gminy, której głównym źródłem przychodów jest dotacja (dofinansowanie przedmiotowe) z urzędu Gminy oraz uzyskane przychody z wynajmu pomieszczeń (świetlic) dla mieszkańców, drobnej sprzedaży gadżetów takich jak kubeczki, koszulki z logo Zamczyska oraz refakturowanie poniesionych wydatków np. na energię elektryczną, wywóz odpadów, odprowadzenie ścieków czy zużycie wody. Wartość przychodów z tych usług w ubiegłym roku nie przekroczyła kwoty 200.000,00 zł Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji nie figuruje w rejestrze podatników podatku VAT, nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie składa deklaracji VAT-7 – zwolnienie podmiotowe art. 113 ust. 1 ustawy. Koszty bieżące, w ramach których można kwalifikować do refundacji poniesiony VAT są niezbędne do funkcjonowania i realizacji zadań wynikających z organizowanej imprezy, ponadto Wnioskodawca oświadcza, że towary i usługi nabywane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – LEADER, nie będą wykorzystywane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wątpliwości Zainteresowanego dotyczą stwierdzenia czy ma on – w związku z organizacją imprezy kulturalnej – możliwość odliczenia podatku VAT poniesionego w ramach realizacji zadania.

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wyłącza więc możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przepisów ustawy wynika zatem, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednakże, jak wskazano wcześniej, przepis art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT.

W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie będzie spełniony, gdyż Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że nabyte towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem. Zatem Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji ww. projektu.

Podsumowując, w związku z realizacją zadania Wnioskodawca nie będzie mieć prawa do odliczenia podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.