Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

June 1, 2018

Odliczenie VAT z biletu za przejazd autostradą

0 4264

Klient prowadzi usługi transportowe (transport powyżej 3,5 tony) - jako podatnik VAT + Ryczałt. W ramach świadczonej usługi przejeżdża przez płatne autostrady. Pobiera opłatę za autostradę - A1. Paragon fiskalny na którym znajdują się dane: Autostrada A1 Gdańsk Transport Company S.A., 81-718 Sopot ul Powstańców Warszawy 19 oraz NIP: 5831092438. Ponadto znajduję się numer wydruku, oraz wartość netto, wartość VAT, oraz suma zapłaty. Nie ma danych mojego klienta tylko z tyłu tego paragonu przybija pieczątkę. Czy w związku z tym ma prawo do odliczenia podatku VAT z tego dokumentu?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli dowód opłaty za przejazd autostradą zawiera wszystkie dane wymienione w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, to należy uznać go za fakturę, z której przysługuje odliczenie podatku VAT.

UZASADNIENIE

Generalnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż za okres, w którym otrzymano fakturę.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o VAT, podatnicy zobowiązani są do wystawiania faktur potwierdzających dokonanie sprzedaży.

W przypadku korzystania z przejazdów autostradami, każdorazowe wypełnianie danych nabywcy byłoby bardzo czasochłonne. W związku z tym, ustawodawca zezwolił by wydatki za podróż drogami płatnymi dokumentować na podstawie faktur posiadających mniejszą niż standardowa, ilość danych.

W rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur Minister Finansów określił przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w ustawie o podatku VAT oraz zakres tych danych.

I tak faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną powinna zawierać:

  • a) numer i datę wystawienia,

  • b) imię i nazwisko lub nazwę podatnika,

  • c) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

  • d) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,

  • e) kwotę podatku,

  • f) kwotę należności ogółem.

Jeżeli zatem dowód opłaty za przejazd autostradą zawiera wszystkie wymienione powyżej dane, to należy uznać go za dokument zrównany – dla potrzeb rozliczania podatku od towarów i usług – z fakturą, a zatem Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tego dokumentu.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: w deklaracji VAT-7(17) nabycie usługi należy wykazać w poz. 45 i 46 ( kwota zakupu netto i podatek naliczony).

 Karol Zen

Podstawa prawna: art.86 ust.1, art.106b ust.1, art.106e, art.106q ustawy o VAT, §3 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur.