Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

January 15, 2018

Odliczenie VAT z faktur dokumentujących inwestycję

0 1062

Przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur od nabywanych towarów i usług w związku z realizacją inwestycji w budynek zajazdu, ponieważ zakupy towarów i usług mają związek ze sprzedażą opodatkowaną VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.825.2017.1.AJ

Sytuacja Podatnika

P jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną, działającą w oparciu o przepisy ustawy z dnia 22 października 2004 o jednostkach doradztwa rolniczego oraz w oparciu o Zarządzenie nr 38 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 sierpnia 2016 r. w sprawie nadania statutu P. z siedzibą w L.

P. w ramach środków budżetu państwa z rezerwy celowej w 2017 r. realizuje inwestycję, przedmiotem której jest dostosowanie budynku zajazdu P. Oddział w S. P. do wymogów ppoż. Usługi świadczone w budynku zajazdu opodatkowane są podatkiem VAT. Faktury dokumentujące poniesione wydatki w związku z realizacją inwestycji są wystawiane na P.

Wyżej wymieniona inwestycja prowadzona jest tylko w budynku, w którym świadczone są usługi hotelarsko-gastronomiczne. P. nie świadczy usług turystyki w rozumieniu art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W zakresie świadczonych usług gastronomicznych, P. dokonuje zakupu artykułów spożywczych i przetwarza je na usługi gastronomiczne jako posiłki dla klientów hotelowych, opodatkowane stawką 7% i 23%. P. w ramach świadczonych usług hotelarsko-gastronomicznych nie dokonuje zakupu usług gastronomicznych.

Czy P. ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją ww. inwestycji?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku od towarów i usług w całości lub w części związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić w tym miejscu należy, że możliwość odliczenia podatku naliczonego nie stanowi żadnego przywileju dla podatnika, lecz jest podstawowym i fundamentalnym uprawnieniem, wynikającym z samej konstrukcji podatku od wartości dodanej. Z orzecznictwa TS UE wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego w zasadzie nie może być ograniczone ani pod względem czasu, ani pod względem zakresu przedmiotowego. TS UE zwracał uwagę, że właśnie zasada odliczenia podatku naliczonego zapewnia uzyskanie neutralności podatku. System odliczeń podatku oznacza całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od obciążeń z tytułu VAT zapłaconego lub należnego (do zapłaty) w prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólny system podatku od wartości dodanej zapewnia, że jakakolwiek działalność gospodarcza, bez względu na jej cel oraz rezultat, o ile sama jest opodatkowana VAT, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny. Pozwala to na zachowanie zasady potrącalności, która powinna być na gruncie ustawy o podatku do towarów i usług rozumiana możliwie najszerzej. Oznacza to, że zawsze ma ona zastosowanie przy nabyciu towarów dokonanym z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności oraz treść powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji polegającej na dostosowaniu budynku zajazdu do wymogów przepisów p.poż., ponieważ budynek ten – jak wynika z treści wniosku – jest wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (usługi hotelarsko-gastronomiczne). Prawo do odliczenia przysługuje, o ile nie zaistnieją przesłanki wymienione w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.