Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 30, 2013

Odliczenie VAT z faktur wystawionych na spadkodawcę

0 955

Po śmierci ojca postanowiłam kontynuować prowadzoną przez niego jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mam prawo do odliczenia VAT z wystawionych na jego imię i nazwisko faktur, które wpłynęły na adres firmy po jego śmierci?

ODPOWIEDŹ

Tak, ma Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na firmę Pani ojca, które wpłynęły po jego śmierci pod warunkiem że dotyczą one zakupów, które będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych oraz pod warunkiem, iż postanowienie o przyjęciu spadku uprawomocniło się.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.97 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem §2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Natomiast z § 2 tego artykułu wynika, że jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Zatem, co do zasady, spadkobiercy podatnika przejmują prawa majątkowe spadkodawcy bezwarunkowo, prawa niemajątkowe natomiast jedynie pod warunkiem kontynuowania przez nich działalności gospodarczej.

Prawo do pomniejszenia VAT należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej poniesione wydatki na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest fundamentalnym prawem czynnego podatnika tego podatku. Zgodnie bowiem z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęć „prawa majątkowe” ani „prawa niemajątkowe”. Stanowisko w analogicznej jak niniejsza sprawie zajął jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 marca 2011 roku nr IPPP2/443-38/11-2/MM, w której stwierdził iż: „ Co do zasady, za prawa majątkowe uważa się takie prawa, które są bezpośrednio uwarunkowane interesem ekonomicznym uprawnionego. W świetle tak rozumianego zakresu praw majątkowych, również na gruncie przepisów prawa podatkowego wydaje się uzasadnione zakwalifikowanie analizowanego prawa do kategorii majątkowych, gdyż bez wątpienia może mieć ono wpływ na obiektywnie postrzeganą ekonomiczną kondycję podatnika, poprzez zmniejszenie ewentualnego zobowiązania podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. (…) Zatem, Wnioskodawczyni jako kontynuująca w ramach własnego przedsiębiorstwa działalność gospodarczą prowadzoną przez męża, ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych na przedsiębiorstwo (męża), otrzymanych po jego śmierci, pod warunkiem, iż postanowienie o przyjęciu spadku się uprawomocniło”.

Niezależnie jednak od kwalifikacji przedmiotowego prawa, istotne w sprawie jest, iż z uwagi na kontynuację przez Panią prowadzonej przez Pani ojca działalności gospodarczej nabywa Pani zarówno prawa majątkowe jak i niemajątkowe, a w związku z tym, jeżeli wystawione na firmę Pani ojca faktury, które wpłynęły po jego śmierci dotyczą zakupów, które będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych, ma Pani prawo do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego, pod warunkiem, iż postanowienie o przyjęciu spadku uprawomocniło się.

Katarzyna Domińska