Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

October 31, 2013

Odliczenie VAT z faktur wystawionych po terminie

0 911

Mój kontrahent po wykonaniu usługi w maju wystawił mi rachunek. Ponieważ w kwietniu przekroczył kwotę uprawniającą go do zwolnienia z VAT, chce mi obecnie wystawić korektę rachunku i w zamian wystawić fakturę z naliczonym VAT. Czy po takim czasie można w ogóle wystawić fakturę i czy mogę odliczyć podatek VAT z faktury wystawionej z bieżącą datą do usługi wykonanej w maju?

ODPOWIEDŹ

Tak, może Pan odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej z bieżącą datą do usługi wykonanej w maju, w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma Pan tę fakturę, pod warunkiem, że dokonane zakupy służą czynnościom opodatkowanym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art.86 ust.2 pkt 1 lit. a ustawy). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (art.86 ust.10 pkt 1 ustawy). Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w powyższym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych - art.86 ust.11 ustawy o VAT.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę, a nie z chwilą zaistnienia czynności udokumentowanej tą fakturą. Zatem skoro Pana kontrahent wystawi fakturę z bieżącą datą do usługi wykonanej w maju, ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma Pan tę fakturę pod warunkiem, że nabyta usługa jest wykorzystywania do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w §9 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług fakturę co do zasady wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, natomiast z art.19 ust.4 ustawy o VAT wynika, że w przypadku, gdy dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Z powyższego wynika, że według ogólnej zasady fakturę należy wystawić nie później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi, niemniej wystawienie faktury po terminie jest możliwe, choć nie zmienia to oczywiście momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania tej usługi i konieczności rozliczenia podatku należnego przez sprzedawcę w terminie wskazanym w wyżej wymienionym przepisie. Ustawa o podatku od towarów i usług ani akty wykonawcze do tej ustawy nie zawierają przepisów zabraniających odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej po terminie, co więcej, taki zakaz byłby niezgodny z zasadą neutralności tego podatku.

Katarzyna Domińska