Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

April 1, 2018

Odliczenie VAT z faktury otrzymanej po kilku miesiącach

0 1077

Teraz dotarła do nas dopiero faktura z października 2017 roku. Ma błędne dane, więc wystawiłam teraz notę korygującą (błąd w nazwie i adresie) i im wysłałam. Czy jak odeślą mi tą notę to mam prawo do odliczenia i kiedy mogę to zrobić? Jest jeszcze problem mały, bo koleżanka dosłownie tydzień temu poprosiła ich o duplikat - mówili, że wczoraj wysłali pocztą. Jak to rozwiązać?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury pierwotnej, pod warunkiem, że po stronie sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy. Bez znaczenia pozostaje otrzymanie duplikatu i potwierdzenia noty korygującej.

UZASADNIENIE

Co do zasady, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w stosunku do towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. Należy przy tym pamiętać, że odliczeń nie można dokonać wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Podatnik zobowiązany jest do posiadania faktur potwierdzających nabycie towarów i usług, które dają prawo do odliczenia określonych kwot podatku.

Podstawą do odliczenia podatku naliczonego jest faktura, która służy udokumentowaniu zdarzeń gospodarczych. Podatnik zobowiązany jest okazać organom podatkowym fakturę, z której podatek ten wynika. Bywa jednak, iż np. faktura zaginie i wówczas należy zwrócić się do wystawcy faktury o ponowne jej wystawienie.

Faktura wystawiona ponownie powinna zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. W przypadku, gdy nabywca towaru lub usługi dokonał odliczenia VAT naliczonego z otrzymanej faktury pierwotnej, a następnie dokument zaginął lub uległ zniszczeniu, duplikat faktury stanowi jedynie potwierdzenie wcześniej zaewidencjonowanej operacji.

W przypadku Czytelnika, pomimo że będzie w posiadaniu faktury pierwotnej i duplikatu tej faktury, ma prawo do odliczenia podatku w deklaracji za miesiąc otrzymania pierwotnej faktury /lub w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych/. Należy pamiętać, że warunkiem odliczenia jest także powstanie w tym czasie obowiązku podatkowego po stronie sprzedawcy.

Nota korygująca jest rodzajem faktury, którą mogą wystawiać nabywcy towarów lub usług w przypadku gdy od sprzedawcy otrzymali fakturę zawierającą pomyłki. Notą korygującą mogą być poprawione, m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. W ten sposób ustawodawca dopuścił możliwość wyeliminowania błędów, które nie mają wpływu na zmianę np. ilości, czy ceny towaru. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury, jednakże przepisy nie regulują w jaki sposób i w jakiej formie ma być dokonywana ta akceptacja, tym samym nie zastrzegają np. aby akceptacja musiała być potwierdzona podpisem. Należy także uznać, że brak jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony kontrahenta, tj. brak wyrażenia sprzeciwu i brak zaakceptowania noty korygującej, oznacza, że odbiorca noty korygującej przyjął ją do wiadomości i dokonał równocześnie jej akceptacji. Tak więc, potwierdzenie otrzymania noty korygującej nie ma wpływu na termin odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując, Czytelnik może odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę pierwotną pod warunkiem, że po stronie sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy. Bez znaczenia pozostaje przesłanie przez dostawcę duplikatu faktury i potwierdzenie noty korygującej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) wartość netto nabycia towarów i usług zaliczanych do środków trwałych należy wykazać w pozycji 43 i w pozycji 44 podatek naliczony, wartość netto nabycia towarów i usług pozostałych należy wykazać w pozycji 45 oraz w pozycji 46 podatek naliczony.

Karol Zen

Podstawa prawna: 86 ust.1, 86 ust.10, 10b pkt 1, art.106l, 106k ustawy o VAT.