Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

April 11, 2018

Odliczenie VAT z faktury wystawionej na dwa podmioty

0 1050

Wystawienie faktury na dwa podmioty, które nabyły wspólnie ten sam towar lub usługę daje prawo każdej z nich do odliczenia część kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru lub usługi.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2018 roku nr 0113-KDIPT1-3.4012.45.2018.1.OS

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne i jako rolnik od 01.10. 2012 roku jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W marcu 2017 roku została zawarta Umowa pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a osobami wspólnie wnioskującymi tj. co najmniej dwóch rolników, będących osobami fizycznymi, którzy wspólnie ubiegają się o pomoc w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”. W miesiącu październiku 2017 roku Wnioskodawca dokonał, wraz z osobą wspólnie wnioskującą, zakupu środka trwałego, tj. siewnika pneumatycznego punktowego marki, jako inwestycji zbiorowej. Na otrzymanej fakturze dokumentującej zakup środka trwałego jako nabywca i odbiorca widnieją dane Wnioskodawcy, tj. imię i nazwisko, adres, NIP, oraz dane drugiej osoby wspólnie wnioskującej. Zarówno Wnioskodawca jak i osoba wspólnie wnioskująca są czynnymi podatnikami podatku VAT, a maszyna ta będzie wykorzystywana w prowadzonej działalności rolniczej na podstawie wyżej wskazanej umowy wyłącznie do czynności opodatkowanych. Zgodnie z umową obaj wspólnie wnioskujący będą korzystać z tego środka trwałego w 50% oraz środki finansowe na realizacją zakupu maszyny zostały przyznane w jednakowej wysokości po 50% dla każdego wspólnie wnioskującego, ponadto każdy z wspólnie wnioskujących włożył wkład własny na zakup maszyny w wysokości 50%.

Czy prawidłowo odliczono podatek naliczony od zakupionej maszyny tj. siewnika pneumatycznego punktowego marki w wysokości 50% jego wartości, na podstawie wystawionej faktury VAT, gdyż drugie 50% przysługuje osobie wspólnie wnioskującej?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwana dalej „ustawą”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Wskazać należy, że zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny,w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w rzeczy. Udział wyraża zakres uprawnień współwłaściciela względem rzeczy wspólnej. Współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, jako wyłącznego prawa współwłaściciela, zasadą jest, że każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Współwłaściciele są zatem odrębnymi podmiotami prawa.

Faktury wystawiane przez podatników podatku od towarów i usług pełnią fundamentalną rolę na gruncie podatku od towarów i usług, są one bowiem dokumentem służącym dokumentacji transakcji oraz będącym podstawą do jej zaksięgowania w księgach stron tej transakcji, jak również stanowią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

Z treści przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika jednak zakaz wystawiania faktur na więcej niż jeden podmiot. Zatem, nabywcą towaru, czy usługi, może być więcej niż jedna osoba, jednak dane zwarte w fakturze muszą umożliwiać jednoznaczną identyfikację stron transakcji gospodarczej, zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy. Z powyższego wynika, że może być wystawiona jedna faktura dla kilku podmiotów, przy czym każdy z nabywców jest uprawniony do otrzymania egzemplarza faktury. Jednocześnie, w przypadku nabycia tej samej rzeczy, czy też usługi przez kilku nabywców, na fakturze muszą być wpisanie imiona, nazwiska lub nazwy każdego nabywcy oraz ich adresy, a ponadto numer NIP-u każdego nabywcy. Zatem, wystawienie faktury na dwa podmioty, które nabyły wspólnie ten sam towar lub usługę nie stoi na przeszkodzie obniżeniu przez każdego z nich należnego podatku o odpowiadającą udziałowi we współwłasności część kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru lub usługi.

Analiza okoliczności faktycznych sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa pozwala stwierdzić, że – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku tylko do wysokości posiadanych udziałów w zakupionym środku trwałym, tj. 50%. Prawo to przysługuje przy założeniu, że nie wystąpią ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.