Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

March 12, 2018

Odliczenie VAT z faktury wystawionej na obojga małżonków

0 1081

Jeśli nabywcą działek jest małżeństwo pozostające w ustawowej wspólności majątkowej, a zakupione działki służyły będą działalności opodatkowanej to fakt, że na fakturze dokumentującej transakcję znajdą się dane obojga małżonków, nie stanowi przeszkody do skorzystania z prawa do odliczenia podatku w pełnej wysokości.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2018 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.13.2018.1.KO

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wraz z żoną planują zawrzeć z Gminą w formie aktu notarialnego umowę zamiany:

  • działki ewidencyjnej nr 15320 i 15323/2

  • udziału ½ w działkach ewidencyjnych nr 15321/1, 15323/3, 15326/1, 15327/1

na działki: 12740/2, 12739/2, 12736/2, 12735, 12732, 12731.

Przedmiotowa nieruchomość zostanie nabyta na potrzeby prowadzonej przez jednego z małżonków działalności gospodarczej (Wnioskodawcy) i będzie w całości wykorzystywana do celów działalności gospodarczej. Transakcja zamiany zostanie potwierdzona fakturą VAT wystawioną na imiona i nazwiska obojga małżonków i ich adresy zamieszkania, w tym na jednego z nich będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na potrzeby której zostaną nabyte opisane we wniosku działki, Wnioskodawca wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane generujące podatek należny. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej na obojga małżonków dokumentującej nabycie opisanych działek.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ww. ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Należy wskazać, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

Z uwagi na powyższe w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Szczególnego rodzaju podmiot jakim jest małżeństwo – na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług – nie ma przymiotu podatnika. Jednakże w sytuacji, gdy jedno z małżonków w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest czynnym podatnikiem VAT, pozbawienie go prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktury wystawionej na oboje małżonków w sytuacji, gdy nabycie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, naruszałoby zasadę neutralności – fundamentalną zasadę obowiązującą w podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez Gminę dokumentującej nabycie działek 12740/2, 12739/2, 12736/2, 12735, 12732, 12731.

Nadmienić też trzeba, że skoro nabywcą działek będzie małżeństwo pozostające w ustawowej wspólności majątkowej (Wnioskodawca wraz z żoną), fakt, iż na fakturze dokumentującej ww. transakcję znajdą się zarówno dane Wnioskodawcy jak i jego żony, nie będzie przeszkodą w skorzystaniu przez Wnioskodawcę z prawa do odliczenia podatku.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.