Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 1, 2013

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przez niezarejestrowany podmiot

0 910

Mam nowego kontrahenta, który otworzył działalność w lipcu, ale nie złożył VAT-R. Wystawił mi fakturę z datą lipcową. Kontrahent chce być czynnym podatnikiem VAT i zamierza się zarejestrować, ale jest to możliwe dopiero od 1 września. Czy mogę odliczyć VAT z tej faktury?

ODPOWIEDŹ

Tak, można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez niezarejestrowanego kontrahenta, pod warunkiem, że zakup ten będzie służył sprzedaży opodatkowanej VAT.

UZASADNIENIE

W przepisach dotyczących podatku od towarów i usług do 30 czerwca 2011 roku obowiązywał art.88 ust.3a pkt 1 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, nie stanowiły podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi, wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania takich faktur. Przepis ten zakwestionował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-438/09 z dnia 22 grudnia 2010 roku, w którym wskazał, że przepisy wspólnotowe sprzeciwiają się „przepisom krajowym, na mocy których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej zapłaconego innemu podatnikowi będącemu usługodawcą niezarejestrowanym dla celów tego podatku.”

Od 1 lipca 2011 roku z art.88 ust.3a pkt 1 lit.a ustawy wykreślono zapis „lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących”. Konsekwencje tej zmiany są korzystnie dla podatników, gdyż faktura VAT otrzymana od podmiotu niezarejestrowanego jako podatnik VAT czynny daje prawo do odliczenia podatku.

A więc w Państwa przypadku należy jedynie zwrócić uwagę na generalną zasadę regulującą prawo do odliczenia podatku VAT, zawartą w art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, a kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przywołane regulacje wskazują, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku VAT,

  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych,

  • podatnik posiada fakturę, z której wynika odliczany podatek.

Jeżeli zatem zakupiony przez Państwa towar lub usługa będą wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas przysługuje Państwu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Agnieszka Falkowska

Straszy Komisarz Skarbowy