Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

February 29, 2016

Odliczenie VAT z faktury za energię przy zastosowaniu prewspółczynnika

0 815

Fakturę zakupową za energię elektryczną budynku Gminy dostałam w lutym 2016 roku. Jednak jest to faktura za okres od października 2015 do 31 stycznia 2016. Czy powinnam zastosować prewskaźnik + struktura do całej faktury czy od 1 stycznia (ale jak obliczyć ile przypada na styczeń)? 

ODPOWIEDŹ

W celu odliczenia podatku naliczonego od zakupu energii za styczeń 2016 roku, należy zastosować przepisy dotyczące prewspółczynnika i proporcji. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie przez dostawcę zużycia energii za poszczególne miesiące, podatek naliczony za styczeń w łącznej fakturze za kilka miesięcy należy odliczyć w sposób proporcjonalny.

UZASADNIENIE

Zgodnie z podstawową zasadą zawartą w art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione dwa zasadnicze warunki: odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W nowelizacji ustawy do art.86 został dodany ust. 2a-2h i ust. 22. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2016 roku, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”.

Dla potrzeb obliczenia tzw. wskaźnika preproporcji lub prewspółczynnika przyjmuje się dane z poprzedniego roku podatkowego. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników, w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, państwowych jednostek budżetowych, uczelni publicznych oraz instytutów badawczych w pierwszej kolejności należy zastosować kryterium obrotowe.

Jak wynika z pytania, Gmina w lutym 2016 roku otrzymała fakturę dokumentującą zakup energii elektrycznej za okres od października 2015 do 31 stycznia 2016. Pytanie dotyczy, czy należy zastosować prewspółczynnik i w jaki sposób.

Nowelizacja ustawy o podatku VAT ustala proporcje odliczenia podatku VAT w pierwszej kolejności w odniesieniu do wydatków związanych zarówno z działalnością gospodarczą podlegającą jak i niepodlegającą VAT, w przypadku, gdy tych wydatków nie można przypisać obu działalnościom.

Aby skorzystać z prawa do odliczenia Gmina w pierwszej kolejności musi zastosować tzw. preproporcję, którą określi procentowo związek zakupu energii z działalnością podlegającą VAT (opodatkowaną lub zwolnioną) oraz z działalnością pozostającą poza zakresem VAT, czyli zadaniami własnymi Gminy.

Następnie, jeżeli Gmina świadczy czynności zwolnione przedmiotowo od podatku VAT, podatek od zakupu energii należy rozliczyć na zasadach określonych w art.90-91 ustawy. W takiej sytuacji Gmina może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Kolejne pytanie dotyczy sposobu odliczenia podatku naliczonego za styczeń z faktury dokumentującej zakup energii elektrycznej za okres od października 2015 do 31 stycznia 2016. Niestety nie ma przepisu, który wskazywałby na sposób rozliczenia takiej faktury. Gmina jeżeli chce skorzystać z odliczenia (należy pamiętać, że nie jest to obowiązek podatnika), musi sama przyjąć wartość z faktury odpowiadającą rozliczeniu za styczeń w sposób proporcjonalny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 86 ust.1, ust.2a-2h i ust. 22, art.90-91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT.