Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 18, 2018

Odliczenie VAT z faktury za nabycie nieruchomości mogącej korzystać ze zwolnienia

0 995

Po spełnieniu określonych warunków podatnik, który zrezygnuje ze zwolnienia sprzedaży nieruchomości zabudowanej, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2017 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.664.2017.2.BJ

Sytuacja Podatnika

Spółka planuje dokonać nabycia nieruchomości zabudowanej wraz z prawem użytkowania wieczystego. Transakcja będzie zwolniona z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, jednakże Sprzedający i Nabywca czyli Spółka zgodnie zamierzają skorzystać z opcji jej opodatkowania, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy w związku z nabyciem nieruchomości zabudowanej Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze.

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawy, ustawodawca określił co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub

  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Ponadto, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 10 cyt. ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części”.

Stosownie do art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać.

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Podkreślić należy, że z uwagi na przywołane uregulowania, rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, można dokonać wyłącznie w odniesieniu do zwolnienia od podatku określonego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Z uwagi na zastosowanie do dostawy ww. nieruchomości zabudowanej, zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku w związku z jej nabyciem na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.

Jednakże w sytuacji, gdy strony transakcji zrezygnują ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10, po spełnieniu warunków określonych przepisami art. 43 ust. 10-11 ww. ustawy, a Wnioskodawca otrzyma fakturę z prawidłowo naliczonym podatkiem, to w zakresie, w jakim nabyte towary będą wykorzystywane w działalności opodatkowanej, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z powołanym wyżej art. 86 ust. 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 10-11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.