Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

March 1, 2015

Odliczenie VAT z faktury za naprawę powypadkową naczepy samochodowej

0 986

W grudniu doszło do kolizji drogowej w wyniku której została uszkodzona naczepa samochodowa. Odszkodowanie od ubezpieczyciela wpłynęło na nasze konto w grudniu w kwocie 14.000 zł. W lutym otrzymaliśmy z warsztatu fakturę za naprawę naczepy i kwota netto z faktury przewyższa odszkodowanie, które otrzymaliśmy od ubezpieczyciela. Czy ja mogę w całości zaliczyć tę fakturę w koszty i czy mogę odliczyć VAT z tej faktury.

ODPOWIEDŹ

Z definicji zawartej w art. 2 pkt 34 ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem pojazd samochodowy rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Z treści pytania wynika, że została uszkodzona naczepa, która to w myśl przepisów o ruchu drogowym nie spełnia definicji pojazdu samochodowego. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku o Prawo o ruchu drogowym pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Naczepa nie posiada własnego silnika, nie jest to więc pojazd samochodowy.

Zgodnie z treścią art.86 ust.1 UPTiU, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeśli zatem naczepa wykorzystywana jest przez podatnika tylko do wykonywania czynności opodatkowanych, to wówczas przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od wszelkich wydatków związanych z tą naczepą, w tym od wydatków za naprawę powypadkową.

W tym miejscu należy podkreślić, że przepisy szczególne dotyczące odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z samochodami określone w art. 86a UPTiU mają zastosowanie wyłącznie do pojazdów samochodowych, a naczepa z definicji nim nie jest.

W kwestii zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na naprawę powypadkową naczepy, należy uznać, że w całości stanowią one koszty uzyskania przychodu, gdyż nie zostały one wymienione enumeratywnie w art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych PDOP, jako koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu (NKUP).

Domyślam się, że Czytelnikowi chodzi o zapis art. 16 ust.1 pkt. 50 PDOP, mówiący, że do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Jak już wcześniej wspomniałam, naczepa nie jest samochodem, dlatego też powyższy przepis nie będzie miał zastosowania do kosztów związanych z naprawą powypadkową naczepy, a co za tym idzie całość kosztów za naprawę powypadkową należy uznać za koszt uzyskania przychodu.

Dorota Mróz

Biegły Rewident