Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI

July 1, 2015

Odliczenie VAT z faktury za organizację festynu dla pracowników

0 1109

Jesteśmy Zakładem Pracy Chronionej i wykonujemy wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W maju otrzymaliśmy środki z funduszu prewencyjnego, które zostały przeznaczone na festyn sportowo-rekreacyjny dla pracowników. Organizację festynu zleciliśmy firmie zewnętrznej, która wystawiła fakturę z naliczonym podatkiem VAT. Czy możemy w tej sytuacji odliczyć VAT wynikający z tej faktury? Czy nasz firma z tytułu zorganizowania imprezy powinna naliczyć podatek VAT?

ODPOWIEDŹ

Organizacja festynu dla pracowników nie podlega podatkowi VAT, a podatek naliczony zawarty w otrzymanej fakturze podlega odliczeniu w całości.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z kolei z art.8 ust. 2 ustawy o VAT wynika, iż za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT uważa się także m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Przepis ten odnosi się więc wyłącznie do świadczeń na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Oznacza to, że o opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia usług decyduje bezpośrednio cel tego świadczenia. Jeżeli usługi nie będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika, wówczas podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast gdy związek ten wystąpi, nieodpłatne świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu.

W orzecznictwie przyjął się pogląd, że w przypadku organizacji takich imprez jak np. festyn sportowo-rekreacyjny dla pracowników jego celem jest integracja, zacieśnia-nie więzów między pracownikami oraz między pracownikami a kierownictwem firmy. Takie działania przekładają się na zwiększenie motywacji załogi do lepszej pracy, zacieśnienia ich związku z firmą, wzrostu wydajności pracowników, a w efekcie osiągnięcia przez firmę wyższego zysku.

W takiej sytuacji istnieje związek pomiędzy organizacją imprezy sportowo-rekreacyjnej dla załogi z działalnością gospodarczą podatnika, a zatem czynność organizacji festynu nie podlega opodatkowaniu VAT. wykonywanymi przez firmę czynnościami opodatkowanymi.

Zatem, Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usługi organizacji festynu występuje bowiem w tym przypadku pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi.

Ryszard Bielik