Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

July 31, 2012

Odliczenie VAT z faktury za usługi taksówkarza opodatkowanego ryczałtem

0 1226

Nasza Spółka organizuje cykl szkoleń dla kontrahentów. Celem szkolenia jest szczegółowe zapoznanie naszych kontrahentów oraz potencjalnych kontrahentów z produktami Spółki (maszyny i urządzenia) – pokazanie sposobu ich produkcji, działania, obsługi. Goście przyjechali do naszej firmy taksówkami. Czy mamy prawo do odliczenia całości podatku, jaki został wykazany w fakturze, którą otrzymaliśmy od taksówkarza rozliczającego się ryczałtem wg stawki 4%?

ODPOWIEDŹ

Tak, nabycie przez Państwa usługi przewozu taksówką daje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w opisanej fakturze, oczywiście z zastrzeżeniem, że zakup ten służy działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podstawowym warunkiem korzystania przez podatników z prawa do odliczania podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług jest ich związek z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem, o czym stanowi wyżej cyt. art. 86 ust. 1. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Związek ten może mieć charakter bezpośredni tj. nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy oraz może mieć też charakter pośredni tj. zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu. A zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas przysługuje prawo do odliczenia całości podatku. W tym przypadku bowiem podatnicy nie występują w charakterze konsumentów zakupionych dóbr (gdyż podatek VAT obciąża właśnie konsumentów).

W opisanym przez Państwa przypadku nie ma znaczenia, iż zakupili Państwo usługę od podatnika rozliczającego się ryczałtem, a decydujące znaczenie dla prawa do odliczenia ma związek dokonanego zakupu z czynnościami opodatkowanymi. Treść art. 114 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje wprawdzie, że do usług taksówkowych opodatkowanych w formie ryczałtu nie stosuje się przepisu art. 86 ustawy, jednakże przepis ten ogranicza prawo do odliczenia jedynie podatnikowi, który wybrał formę opodatkowania usług taksówkowych ryczałtem. Ograniczenie to nie dotyczy Państwa, jako odbiorcy faktury zakupu usługi taksówkowej. Zakup usługi przewozu taksówką dla gości, którzy przybyli na organizowane przez Państwa szkolenie służy wykonywanej działalności. Takie szkolenie może przyczynić się do zwiększenia ilości sprzedanych produktów, a więc do zwiększenia przychodów Państwa firmy. Oznacza to, że Państwa firma ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie usługi przewozu taksówką od podatnika rozliczającego się w formie ryczałtu.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w opinii organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji indywidualnej IPPP1-443-1604/08-2/JB z 23 października 2008 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że „Spółka nabywa usługi taksówkowe i otrzymuje faktury od podatników, którzy wybrali formę opodatkowania ryczałtem według stawki 3%. Usługi te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. (…) a zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur VAT, jednakże pod warunkiem, że nie występują okoliczności wyłączające to prawo, określone w art. 88 ustawy”.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy